30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Türkiye, dünyadaki bor rezervinin yüzde 73’ünü barındırıyor”

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “Türkiye bugün, dünyadaki bor rezervinin yüzde 73’ünü barındırıyor. Dünyadaki pazar payımıza baktığımızda ise, 2017 yılında yüzde 57 olduğunu görüyoruz. Diğer yandan örneğin Amerika, toplam rezervin yaklaşık yüzde 5’ine sahipken, pazarın yüzde 27’sini elinde bulunduruyor” dedi.

Şube Başkanlarının katılımıyla, Uşak Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş. BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer, Uşak Şube Başkanı Nuri Arslan, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu ve Ali Gür, Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Yetkin, Soner Meşe, İbrahim Uyar, Hikmet Köse, Zeki Güvercin, Faruk Akbal, İzzet Alagöz, Muhammet Ali Özeken ile MÜSİAD üyesi iş adamları katıldı.

Toplantıda, Türkiye’deki bor rezervleri, bor ürünlerinin ileri teknoloji ürünlerindeki kullanımı, bor üretiminde yeni inovasyon anlayışı ve Bor’a dayalı sektörlerde iş birliği çalışmaları konuları detaylı bir şekilde ele alındı

– “Amerika, bor rezervin yaklaşık yüzde 5’ine sahipken, pazarın yüzde 27’sini elinde bulunduruyor”

Genel Başkan Kaan, burada yaptığı konuşmada, bor madeninin Türkiye’nin geleceği adına çok önemli bir konumda yer aldığını vurguladı.

Bor madeninin kullanımı konusunda atılması gereken çok fazla adım olduğunu belirten Kaan, MÜSİAD olarak ülkemizin potansiyelinin açığa çıkarılması adına çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Kaan, bor kullanım alanı ve üreteceği katma değerin düşünüldüğünde, son derece kıymetli olduğuna dikkat çekerek, şunları konuştu:

“Dünyadaki kaynaklar hızla tükenirken ve alternatif kaynaklara ilgi artıyorken Türkiye, önemli bir ham madde olan bor madeninden, değerini teslim edecek şekilde istifade edilmelidir. Türkiye bugün, dünyadaki bor rezervinin yüzde 73’ünü barındırıyor. Dünyadaki pazar payımıza baktığımızda ise, 2017 yılında yüzde 57 olduğunu görüyoruz. Diğer yandan örneğin Amerika, toplam rezervin yaklaşık yüzde 5’ine sahipken, pazarın yüzde 27’sini elinde bulunduruyor. Mevcut potansiyelimizi kullanma oranımızı ifade eden bir veridir bu. Elimizde Bor madeni gibi bir kıymet varken, bunu en etkin şekilde kullanarak, yerli ve milli üretim kapasitemizi artırmalıyız.” dedi.

– “Bor, sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlandı”

Konuşmaların ardından MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr. İzzet Alagöz moderatörlüğünde bir panel düzenlendi.

Panelde, BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, borun kullanım koşulları ve getirdiği fırsatlara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Yörükoğlu, dünyada borun en fazla kullanıldığı sektör cam sektörü olduğuna işaret ederek, borcam adında Şişecam’ın ürettiği bir ürünün olduğunu kaydetti.

Bor madeninin şu an için özellikle sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlandığını dile getiren Yörükoğlu, “MR cihazlarının yapımında bor madeni kullanılıyor. Sağlık sektöründe özellikle beyin tümörlerinin tedavisinde radyoterapi tedavilerinde bor kullanılıyor. Son günlerde kırıkların tedavisinde protez yapımında kullanılıyor. Demir-Çelik sektöründe bir malzemenin yüzeyinin sertleştirilmesinde kullanılıyor. Bor’un en çok kullanıldığı üretim malzemelerinden biri de cam elyaf. Ayrıca askeri malzemelerde de bor madeninden yararlanılıyor.” diye konuştu.

Yörükoğlu, dünya bor rezervinin yüzde 73’ünün Türkiye’de bulunduğunu ifade ederek, BOREN olarak bilgi ve teknik alt yapı konusunda yatırımcılara önemli destekler sunduklarını vurguladı.

İş dünyası ile birlikte iş birliği çalışmalarına önem verdiklerini belirten Yörükoğlu, potansiyeli olan ürünlerinin ticarileşmesinin sağlanması adına yatırıcımlara yardımcı olduklarını kaydetti.

– “Borun Türkiye ekonomisine 854 milyon dolarlık bir ihracat getirisi var”

ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer ise dünyadaki bor rezervinin 4,5 milyar ton olduğuna dikkat çekerek, bunun 3,3 milyon tonunun Türkiye’de bulunduğunu vurguladı.

ETİ Maden’in dünya üzerindeki pazar payının yüzde 57 oranında olduğunu kaydeden Keleşer, 2017 yılı sonu itibariyle borun Türkiye ekonomisine 854 milyon dolarlık bir ihracat getirisi sağladığını belirtti.

Keleşer, inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına ilişkin yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek, bu bağlamda üniversiteler, BOREN ve özel sektör temsilcileri ile iş birliği çalışmaları yürüttüklerini vurguladı.

Patent ile ilgili olarak da bilgi veren Keleşer, 9’u ulusal 3’ü uluslararası olmak üzere 12 patent aldıklarını ve 2 adet ulusal patent başvuru sürecinin de devam ettiğini kaydetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.