30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


 Türkerler Holding’ten 664 milyon Dolarlık Jeotermal Yatırımı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkerler Holding Manisa’nın Alaşehir ilçesinde, 664 milyon değerinde yeni jeotermal enerji santralleri kuracak.

Bu yıl ilki düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nde konuşan Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, 664 milyon USD’lik yeni yatırımın yolda olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar Manisa Alaşehir’de, JES 1 ve JES 2 Jeotermal Santralleri ile toplamda 200 milyon dolar değerinde yatırım yaparak 48 megavat kurulu güç elde ettiklerini hatırlatan Kazım Türker, 30 megavat kapasiteli JES 3 santralinin de inşaatının devam ettiğini kaydetti.

Türker, Alaşehir’de kurdukları JES 1 ve JES 2 Jeotermal Enerji Santralleri ile toplamda 48 megavat kurulu gücü olduğunu ifade ederek, şunları konuştu:

“Bu santrallerle yılda 360 milyon kiovatsaat enerji elde ediyoruz. Toplam 200 milyon dolarlık yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz bu santrallere ilaveten, 136 milyon dolar değerinde yılda 220 milyon kiovatsaat enerji elde edebileceğimiz JES 3 santralinin inşaatını hız kesmeden sürdürüyoruz. Tüm bu gelişmelerin yanında yeni yatırımları da hayata geçirmeye devam edeceğiz. JES 3 santralı yapımından sonra, sırasıyla JES 4, 5, 6, 7 ve 8 yatırımlarını tamamlayarak toplam 248 megavat kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıllık üretim hacmi 1.8 milyon megavatsaate ulaşacak ve bölge bir jeotermal enerji üssü haline gelecek. İlave yatırımlarımızla birlikte bölgeye toplamda 1 milyar dolar değerinde katkı sağlamış olacağız.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.