30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TürkAkım’da 435 Kilometre Boru Döşendi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı Projesi Sözcüsü Esen, projenin Avrupa’ya gaz taşınması planlanan ikinci hattında şuana kadar 435 kilometre boru döşendiğini açıkladı.

Şirketin çevre yatırımları hakkında gazetecilere bilgi verilmesi için düzenlenen toplantıda konuşan Esen, yıllık toplam taşıma kapasitesi 31,5 milyar metreküp olan TürkAkım projesinin iki açık deniz boru hattından oluştuğunu ve her hattın 930 kilometre uzunluğunda olduğunu söyledi.

Pioneering Spirit gemisi’nin 7 Ağustos itibarıyla projenin Avrupa’ya gaz taşınması planlanan ikinci hattında 435 kilometre boru döşemeyi tamamladığını belirten Esen, “İki hat üzerinden hesaplanınca bin 369 kilometrelik boru döşenmiş oldu.” dedi.

Esen, Türkiye’de ayrıca karada inşaat operasyonunun bu yıl başladığını ve burada alım terminali yapımı ve kıyı geçişi işlerinin devam ettiğini anımsatarak, “Alım terminali Kıyıköy’de inşa ediliyor. Burada doğalgaz depolanmayacak. Ölçümleme ve regülasyon istasyonu olarak düşünebiliriz. Bu terminal şirketimizin sorumlu olduğu açık deniz kesiminin sona erdiği nokta olacak.” ifadelerini kullandı.

– İlk gaz akışı 2019’da

Allseas şirketine ait “Pioneering Spirit” gemisi, 7 Mayıs 2017’de İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e girmiş, 23 Haziran 2017’de de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin geminin çalışmalarını resmen başlatmıştı. Türkiye’nin Ekonomik Münhasır Bölgesi’ne 4 Kasım’da giriş yapan dünyanın en büyük inşaat gemisi olan “Pioneering Spirit”, bazı yerlerde 2 bin 200 metre derinlikte boru döşeme faaliyeti gerçekleştiriyor.

Türk Akımı’nda gaz akışının Aralık 2019’da başlaması öngörülüyor. Boru hattının denizdeki kesimi Rusya’nın Anapa kentinden Türkiye’nin Kıyıköy beldesine dek Karadeniz boyunca yaklaşık 930 kilometre boyunca ilerliyor.

Projenin deniz bölümünün inşaatı, Rus şirket Gazprom’un yüzde 100 iştiraki South Stream Transport B.V. şirketi tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.