30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TürkAkım Projesinde South Stream Transport B.V. Çalışan 5 Türk Kadın “Projede Çalışmaktan Gurur Duyuyoruz”

Rus doğalgazını Avrupa’ya ulaştıracak TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan South Stream Transport B.V. şirketinde çalışan 5 Türk kadın, tarihi projede yer almaktan gurur duyduklarını belirtti.

Rus doğalgazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinin, merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde yer alan South Stream Transport B.V. şirketinde çalışan 5 Türk kadın, tarihi projede yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

AA muhabirine projeye ilişkin değerlendirmede bulunan Türk kadın çalışanlar, Türkiye’nin enerji güvenliğine katkı sağlayan böyle bir projede çalışmanın heyecan verici bir tecrübe olduğunu belirtti.

Şirketin ilk Türk çalışanı ve TürkAkım’da offshore proje koordinatörü olarak görev alan petrol mühendisi Eda Tekiroğlu, daha önce de Rusya’dan Türkiye’ye gelen ilk denizaşırı hat olan Mavi Akım projesinde mühendis olarak çalıştığını söyledi.

TürkAkım projesi içinde daha önce İstanbul’da da şube müdürü olarak görev yaptığını belirten Tekiroğlu, “TürkAkım teknik olarak dünyanın en önemli offshore projelerinden biri. Kendi ülkemin çıkarlarına destek veren bir proje olmasından dolayı, hem profesyonel hem de kişisel anlamda parçası olmaktan mutluyum.Türk yasa ve yönetmeliklerini bilmek, dili bilip yerel paydaşlarla daha rahat anlaşabiliyor olmak, yazılanı ve anlatılanı daha kolay anlıyor olmak, tabii ki yabancı ekibe göre bir ayrıcalık kazandırıyor.” diye konuştu.

Yıllık kapasitesi 31,5 milyar metreküp

Yıllık kapasitesi 31,5 milyar metreküp olacak projenin iletişim ekibinde de iki Türk kadın çalışan yer alıyor.

2016’nın sonundan beri proje sözcüsü ve basınla ilişkiler uzmanı olarak çalışan Aslı Esen, TürkAkım’ı dünyanın yakından izlediği son derece önemli bir proje olarak nitelendirdi.

Esen, basından kamuya, bölge sakinlerinden sivil topluma çok çeşitli muhataplarla etkileşimde bulunduklarını anlatarak, “Nesiller boyunca komşusu olacağımız bölge sakinlerinin ihtiyaç ve taleplerini gözetmeye ve projeyi en doğru şekilde hayata geçirmeye çabalıyoruz. Böylesine önemli bir projede çalışmak bu süreçte bölge halkıyla birlikte başardıklarımızı da göz önüne aldığımız zaman son derece mutluluk verici. Mesleki olarak insana çok şey katan bir süreç ancak çok yüksek tempolu ve yoğun seyahat programları içeren bir çalışma takvimimiz var.” ifadelerini kullandı.

TürkAkım’ın kıdemli iletişim uzmanı Özge Cesur da altı aydır projenin İstanbul ofisinde görev aldığını belirterek, şunları kaydetti:

“TürkAkım, başarılı uzmanlardan oluşan dinamik bir ekip tarafından yönetiliyor. Sadece Türkiye için değil, bölge ülkeleri için de enerji arz güvenliğinde büyük bir önem taşıyan bu projede çalışmanın gururunu yaşıyorum. Bu başarılı ekip çalışmasının bir parçası olmanın hem sorumluluğu hem de mutluluğunu aynı anda yaşamak çok farklı bir tecrübe. Her sektörde olduğu gibi enerji sektöründe de kadın çalışanların varlığı ve katkısının önemi konusunda farkındalık artmaya başladı. Ben de enerji gibi zorlu ve kitleleri etkileyen bir sektörde Türk bir kadın çalışan olarak görev yapmaktan mutluluk duyuyorum. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.