30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk ve Japon Yetkililer Enerji Verimliliği ve Yönetimini Anlattı

ANKARA (Enerji Portalı) – TİKA, JICA, ETKB ve EVÇED işbirliği ile 2011 yılından bu yana düzenlenmekte olan “Sanayi ve Binalarda Enerji Verimliliği ve Yönetimi” eğitim serisinin bu yılki programı Ankara’da gerçekleştirildi.

Bu ortak proje ile Batı ve Orta Asya, Doğu Avrupa ve Karadeniz Bölgesi ülkelerinden gelen katılımcıların enerji verimliliği etüt bilgi ve teknikleri konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmek, bölgede enerjinin verimli kullanılmasına ve CO2 emisyonunun azaltılmasına katkıda bulunmak ve katılımcı kurumları enerji maliyetlerinin azaltılmasında uygulanabilir fırsatların belirlenmesi ve uygulanması konularında teşvik etmek amaçlanıyor.

enerji verimliliği ve yönetimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli, Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi (EVÇED) Başkanı Dr. Oğuz Can ve Japon Uluslararası İşbirliği Teşkilatı (JICA) Türkiye Ofisi Kıdemli Temsilcisi Hideaki Matsuoka tarafından açılışı yapılan eğitim programı çerçevesinde 13 ülkeden (Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, Moldova, Moğolistan, Pakistan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya) katılım sağlayan 18 uzmana Enerji Verimliliği Uygulama Tesisinde iki hafta boyunca teori ve uygulamaya dayalı bir eğitim verildi. Ankara dışında Manisa ve İzmir’de de örnek uygulamaların incelendiği saha ziyaretleri düzenlendi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve JICA tarafından 2003 yılında başlatılan ve 2011 yılında TİKA’nın katılımıyla daha da güçlenen bu program başarılı “üçgen işbirliği” projelerimiz arasında yer almakta olup enerji verimliliği alanında Türkiye tecrübesinin kalkınma ortağımız ülkelere etkin bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.