30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Türk ve Japon Şirketler, Sıvı Doğal Gaz İle Enerji Üretmek İçin Anlaştı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye’nin yüzer enerji santrali üreten ve işleten şirketi Karpowership ve Asya’nın en büyük FSRU operatörelrinden Japon MOL arasında işbirliği yapıldı.

Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. (MOL) ile Türk şirketi Karpower International B.V. (Karpowership),“KARMOL” markası altında dünyanın en güvenilir ve tercih edilir LNG-to-Powership (Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme) çözümü sağlayıcısı olmak üzere iş birliği yapma konusunda anlaşma sağladı. Şirketler, ortak yatırım yapmayı ve çözümü birlikte pazarlamayı hedefliyor.

Anlaşmanın başlıca amacı ise çevre konusunda duyulan endişeleri ortadan kaldırmak için elektrik üretiminde yakıt değişikliğinin gerekli olduğu kıyı şebekelerine ve tesislerine güvenilir elektrik sağlanması olacak. Bu doğrultuda, MOL ve Karpowership tarafından yapılan iş birliği sayesinde “Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme” projesi, sıvı doğal gazı bir yüzer depolama ve regazifikasyon ünitesi aracılığıyla; sıvıdan gaz haline getirip bu doğal gazı alarak Powership üzerinden enerji üretecek.

Taraflar, “Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme” konusunda önümüzdeki yıllarda birçok projeyi hızlıca hayata geçirmeyi hedefliyor. MOL ve Karpowership tarafından yapılan açıklamada mevcut bir sıvı doğal gaz taşıyıcının; bir yüzer depolama ve regazifikasyon ünitesine (FSRU) dönüştürmeye başlandığı belirtildi.

Oluşacak yeni firma, sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak üzere yüksek emisyonlu yakıtlar yerine; sıvı doğal gaz kullanımını ön plana çıkaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir