30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Üniversite Öğrencileri Avrupa’ya Damga Vurdu

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Makina Topluluğu (UMAKİT) öğrencileri tarafından tasarlanıp, üretilen hibrid araç, 27 ülkeden 147 ekibin katılımıyla Londra’da düzenlenen, Shell Eco-marathon Avrupa 2018 yarışmasında birincilik kazandı.

Türkiye’den 13 takımın katıldığı yarışmada, Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin ürettikleri “Barbaros”, 1 metreküp hidrojen ile 183 kilometre yol kat ederek “şehir konseptli hidrojen enerjisi ile çalışan araç” kategorisinde Avrupa’nın en verimli aracı seçildi. UMAKİT takımı, yarışma tarihinde birincilik kazanan ilk Türk takımı oldu.

27 Avrupa ülkesinden 147 takıma ev sahipliği yapan yarışmada Türkiye’yi, Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Sakarya, Trabzon’dan katılan 12 üniversite ve 1 liseden yaklaşık 150 öğrenci temsil etti. Türkiye takım sayısı ile yarışmaya katılan ilk 3 ülke arasında yer aldı.

UMAKİT takım kaptanı Alperen Kaya, dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı Eco-marathon yarışmasında şampiyon oldukları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Kendi kategorilerinde birinci olmanın gururunu yaşadıklarını kaydeden Kaya, “Her bir ekip üyesi arkadaşımın özverili çalışmalarının ve fedakarlığının karşılığını yarışta birinci gelerek aldık. Üniversitemiz, Shell ve sponsorlarımız yarışmaya hazırlık ve yarışma sürecinde en büyük destekçilerimiz oldu. Tasarladığımız ve ürettiğimiz araçla, ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururuyla gelecek sene aracımızın verimliliğini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

– “Gençlerimizi teknolojik alanlara yönlendirmeliyiz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, 1985 yılından bu yana düzenlenen Shell Eco-marathon’da gençler, ürettikleri enerji tasarruflu otomobiller ile en az yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştığını anımsatarak, “Tüm dünyada 33 yılda 90 bine yakın öğrenci, bu küresel mühendislik yarışmasına katıldı ve bu yıl ilk defa bir Türk takımı bu yarışmanın galibi oldu. Bize bu gururu yaşatan UMAKİT takımına ve Uludağ Üniversitesi’ne gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Teknolojik üretkenliği yüksek ve dinamik bir nüfus, ülke ekonomimizin güçlenmesinde kritik öneme sahip” diyen Gülle, “Böyle bir nüfusa sahip olmanın yolu da gençlerimizi teknolojik alanlara yönlendirmekten geçiyor. Bu sebeple, UMAKİT’in başarılarının hem diğer takımlarımız için hem de bu tür yarışmalara katılmanın hayalini kuran genç kardeşlerimiz için bir ümit ve motivasyon kaynağı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem de Shell Eco-marathon’da birincilik kazanan ekibi tebrik ederek, şunları söyledi:

“Shell’in gençleri alternatif enerji kaynaklarına odaklanarak, daha az enerjiyle daha fazla mesafe kat eden araçlar tasarlayıp üretmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-marathon yarışmasında birincilik kazanan UMAKİT ekibini kutluyorum. Türkiye’ye şampiyonluk kazandırdığımız için çok mutluyuz. Uluslararası yarışmaya 13. kez katılıyoruz ve son 3 yıldır Eco-marathon yarışmasını Türkiye’de TİM ve OİB Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliği ile yürütmekten büyük heyecan duyuyoruz.”

– Shell Eco-marathon Türkiye, 21-23 Eylül’de İstanbul’da

Shell Eco-marathon, dünya genelinde Avrupa, Asya ve Amerika’daki bölgesel etkinliklerin dışında sadece 4 ülkede düzenleniyor. Shell Eco-marathon Türkiye, 2015 yılından bu yana TİM ve OİB işbirliği ile gerçekleşiyor.

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Shell Eco-marathon Türkiye, 21-23 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.