30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Şirket, Fransa’da Büyük Bir Enerji Yatırımı Yapmaya Hazırlanıyor!

ANKARA (Enerji Portalı) – 21 ülkede doğalgaz, enerji, petrol, inşaat, turizm alanlarında yatırımları bulunan Yükselir Group, Fransa’nın başkenti Paris’e yenilenebilir enerji santrali kurmak için resmi kurumlarla anlaşma sağladığını açıkladı.

21 ülkede doğalgaz, enerji, petrol, inşaat, turizm alanlarında yatırımları bulunan Yükselir Group, G20 ülkeleri arasında en gelişmiş ülke olan Fransa’nın başkenti Paris’e yenilenebilir enerji santrali kurmak için resmi kurumlarla anlaşma sağladığını açıkladı.

“2 yıldan beri Paris’te devlet yetkilileriyle yenilenebilir enerji yatırımı üzerine özel görüşmeler yaptık.”

3-9 Ocak 2019 tarihleri arasında yenilenebilir enerjiye büyük bir yatırım için Paris’te üst düzey devlet yetkilileriyle resmi ve özel birçok temaslarda bulunan Yükselir Group Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Yüksel, açıklamasında:

“Dünya’nın ilk on ekonomik gücünden biri olan ve Avrupa’nın merkezinde stratejik bir konuma sahip olan Fransa, son derece gelişmiş bir hizmet sektörüne sahip yenilikçi bir ülke. Kaliteli altyapıya, önemli tarım kaynaklarına ve büyük bir endüstriyel tabana sahip. İş ortamı yatırım için uygun ve yasal ortam oldukça şeffaf ve istikrarlı. Yenilenebilir enerji yatırımı konusunda yönetim kurulu ekibimizle yaptığımız yoğun araştırmalar ve toplantılar sonucunda en verimli alanlardan biri olarak belirledik. 2 yıldan beri Paris’te devlet yetkilileriyle yenilenebilir enerji yatırımı üzerine özel görüşmeler yaptık. 2019 itibariyle görüşmelerimizde karşılıklı anlaşma sağladık.” diye belirtti.

“Gerçekleşecek 1.5 milyar euroluk yatırımın yaklaşık yarısı şirketin yenilenebilir enerji için kurulacak altyapıya ve bölgeyi enerji kullanımına hazır hale getirmek için kullanılacak.”

Bu yıl içinde başlamak kaydıyla ilk aşamada 750 milyon euro olarak belirlenen yenilenebilir enerji yatırımı, ikinci aşamasıyla birlikte 1.5 milyar euroluk yatırımı kapsadığını belirten Yüksel:

“Son yıllarda Fransa Türkiyeli yatırımcıların en çok tercih ettiği ikinci Avrupa ülkesi, bir önceki yıla göre oluşturduğu istihdam oranını ikiye katladı. Gerçekleşecek 1.5 milyar euroluk yatırımın yaklaşık yarısı şirketin yenilenebilir enerji için kurulacak altyapıya ve bölgeyi enerji kullanımına hazır hale getirmek için kullanılacak. Fransa’nın G20 ülkeleri arasında yenilenebilir enerjideki payı sebebiyle yatırım yapmak için merceğimize girmişti. Sonrası aşamalarda altyapı, inşaat ve enerji konusundaki yetkinliğimiz nedeniyle farklı konularda da bu bölgeye yatırım yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Yatırım kaynağımızın ikinci 750 milyon euroluk kısmını yapılardaki enerji verimliliği uygulamalarının gerçekleştirilmesi, elektrikli ve biyoyakıtlı araçlar gibi daha temiz ulaşım seçenekleri geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının artırılması için kullanacağız.”

Fransa’nın elektrik ihtiyacıyla ilgili de bilgi veren Yüksel:

“Bunun yüzde 76’sını nükleer enerji santralleri karşılıyor. Bu ihtiyacın yüzde 16’sı yenilenebilir enerji kaynakları, yüzde 6’sı ise termik santrallerden temin ediliyor. Bu alanda Fransa ve Avrupa’nın yenilenebilir enerji üretimindeki oranını artıracağız. Yatırım kaynağımızın ikinci 750 milyon euroluk kısmını yapılardaki enerji verimliliği uygulamalarının gerçekleştirilmesi, elektrikli ve biyoyakıtlı araçlar gibi daha temiz ulaşım seçenekleri geliştirilmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının artırılması için kullanacağız. Fransa’nın başkenti Paris’te yapacağımız bu adımlar ile gelecek üç yıl içinde Fransa’nın birincil enerji tüketimini düşürmek, yenilenebilir enerji üretimini artırmak yanında, en az 7 bin 500 kişilik istihdam oluşturacağız.” diye ifade etti.

Kaynak: Yeni Şafak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.