30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk, Rus ve Azeri Uzmanlar Enerji ve Ulaşım’ı Tartışacak

ANKARA (Enerji Portalı) – Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde, 21 Ağustos’ta, “Rusya-Türkiye-Azerbaycan: Yeni Bölgesel Enerji ve Ulaştırma Merkezinin Oluşumu” konulu panel düzenlenecek.

Panelde mevcut petrol ve doğalgaz güzergahları ile gelecek boru hatlarını ve ayrıca üç ülkenin nükleer enerji alanındaki mevcut ve potansiyel işbirliği ele alınacak. Ulaştırma ile ilgili olarak da bölgenin karayolu ve demiryolu iletişimindeki mevcut sorunların dile getirilmesi, uluslararası deniz ve hava yollarını kullanma potansiyelinin değerlendirilmesi planlanıyor.

Uzmanlar, bu konulardaki sorunların çözümü ve üç ülkenin sahip potansiyeli, ticari, ekonomik ve enerji işbirliğini genişletme amacıyla etkili bir şekilde kullanması ile ilgili vizyonlarını paylaşacaklar.

Rusya Devlet Başkanlığı Hibe Fonu’nun desteğiyle düzenlenecek olan panel Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’dan önde gelen uzmanların katılımıyla uluslararası halk platformunu oluşturmayı, üç ülkenin kamu kuruluşları ve iş çevreleri arasındaki diyalogu başlatma ve geliştirmeyi ve ulaştırma ve enerji alanlarındaki ortak bölgesel projeleriyle ilgili tartışmalara gençleri çekmeye amaçlayan projenin bir parçası olarak görülüyor.

azerbaycan rusya

Rus-Türk Toplumsal Forumu (RTTF) Genel Sekreteri, Politik Araştırmalar Enstitüsü Genel Direktörü Sergey Markov, üçlü formatın, iki format arasında bir nevi geçiş aşaması olduğunu ve karmaşık sorunlarının çözümünde çok etkili olabileceğini dile getirdi.

Üçlü birlikler hakkında Markov, “Ukrayna ve Avrupa Birliği’nden oluşan ve çok zor görüşmelerin yapıldığı bir üçlü format. Ya da örneğin Rusya, Azerbaycan ve İran’ı kapsayan Kuzey-Güney ulaşım koridoru da bir üçlü. AB’nin ortak duruşunu geliştirmeye yönelik Fransa, Almanya ve Polonya arasında da stratejik üçlü var.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: SputnikNews

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.