30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk-Rus-Azeri Uzmanlar Çarşamba Günü Bir Araya Gelecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye-Rusya-Azerbaycan Enerji ve Ulaştırma İşbirliği Forumu 21 Ağustos 2019 (bu Çarşamba günü) tarihinde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) tarafından düzenlenen forum Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı Fonu tarafından desteklenerek Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü ile Moskova Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi ve Bakü Network’ün iş birliğinde gerçekleştirilecek.

Etkinlik kapsamında Kafkasya ve Orta Asya’yı etkileyecek yeni iş birliği olanaklarının değerlendirilecek, üç ülkeden uzmanlar görüş alışverişinde bulunarak sorunların çözümüne ilişkin öneriler sunacak.

“Türkiye Orta Koridor Projesini ortaya koymaktadır.”

Yeniden Asya açılımında Türkiye’nin Rusya’nın önemli bir ortağı haline gelebileceğini vurgulayan RUSEN Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz,“Türkiye, Hazar üzerinden Azerbaycan ve Kazakistan’ı da içine alacak biçimde ‘Orta Koridor Projesini’ ortaya koymaktadır. Projeyle Çin’i Hazar üzerinden batıya ancak Türkiye’ye ulaştırabilecektir.” diye belirtti.

Azerbaycan-Bakü Network Başkanı ve Trend.Az Editörü Elkhan Alasgarov ise Azerbaycan’ın doğal gaz ve petrol bakımından sahip olduğu zenginliğin üçlü iş birliğiyle daha aktif değerlendirilebileceğini ve bu sayede Çin’den başlayarak batıya kadar uzanabilecek ortak bir ekonomi alanı kurulabileceğini belirtti.

“Üç ülkenin ticari, ekonomik ve enerji iş birliğini genişletmesi, diğer ülkeleri de olumlu anlamda etkileyebilecek.”

Moskova Çağdaş Türkiye Araştırmaları Merkezi Başkanı Amur Gadjiyev de enerji ve ulaştırmada Hazar Denizi ve Kafkasya bölgesinin karayolu ve demiryolu iletişimindeki mevcut sorunlarının çözümünün önemli olduğuna dikkati çekerek, “Böylece üç ülkenin ticari, ekonomik ve enerji iş birliğini genişletmesi, Avrasya’daki diğer ülkeleri de olumlu anlamda etkileyebilecek.” dedi.

Rus-Türk Toplumsal Forumu Genel Sekreteri, Politik Araştırmalar Enstitüsü Genel Direktörü Sergey Markov, forumun Rusya, Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımıyla üçlü formatta gerçekleştirilmesinin önemli olduğuna işaret ederek, söz konusu formatın ülkeler arası sorunların çözümünde çok etkili bir yöntem olduğunu aktardı.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Hakkında:

Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN), Rusya coğrafyası başta olmak üzere insanlık tarihinin kadim kültür ve medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Avrasya coğrafyasında toplumlararası etkileşimin, duyarlılığın ve dayanışmanın artırılmasını temel hedef edinmiş, Türkiye merkezli entelektüel bir sivil toplum kuruluşudur.

Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN), Rusya coğrafyasının yanında kadim kültür ve medeniyetlerin temsilcisi olan Avrasyalı toplumların edebiyat, dil bilim, sanat, şehir mimarisi, arkeoloji, felsefe, tarih, siyaset bilimi ve iktisat alanındaki entelektüel birikimlerinin daha derinlemesine incelenmesi ve tanınması amacıyla kendi coğrafyasındaki ülkeler üzerine / arasında sivil faaliyetler gösterir. Bu kapsamda ilgili ülkelerin üniversiteleri, sivil toplum kuruluşları, resmi kültür merkezleri ya da kültür ataşelikleri ile kurumsal; alanının önde gelen entelektüelleriyle de bireysel düzeyde işbirliği yaparak çeşitli etkinlikler düzenler.

RUSEN, Rusya ve Avrasya bölgesinde yer alan her bir ülkenin köklü geçmişine, gelişmişlik düzeyine, öz kültürüne ve içişlerine tam bir saygı içerisinde yaklaşarak kültürel düzeyde karşılıklı tanıma, anlama ve etkileşim kurma sürecini perçinlemeyi amaçlar.

RUSEN, Rusya ve Avrasya ülkelerini kapsayan ve Avrasya coğrafyasında işbirliğinin gelişmesini hedefleyen bir sivil toplum kuruluşudur.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.