30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Firması Rusya’da Biyokütle Enerjisi Santrali İnşa Edecek

RUSYA (Enerji Portalı) – Yenigün, 5 milyon Moskovalı’nın atıklarını enerjiye dönüştürecek biyokütle enerjisi santrali tesisini inşa edecek.

Yenigün, Rusya’nın önde gelen şirketlerinden Alternative Generating Company-1 (AGC-1) ile “Atıktan Enerji Üretim Tesisi” inşa etmek üzere 2 Ağustos’ta sözleşme imzaladı.

Rusya’nın atık yönetiminde çevreci bir hassasiyetle çağdaş bir dönüşüm başlattığını kaydeden Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, proje hakkında şunları paylaştı:

“Dünyanın en büyük başkentleri arasında yer alan Moskova’da bu önemli projeyi üstlenmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.

‘Kurulacak biyokütle enerjisi santralleri 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı kadar elektrik üretilecek.’

Bu proje, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım. Bu tesis, aynı kapsamda Moskova bölgesinde önümüzdeki 4 yılda inşa edilecek 4 tesisten biri olacak. Buralardan elde edilecek enerji, Moskova ve çevresindeki çok sayıda çöp depolama alanının kapatılmasını sağlayarak kentin atık yönetiminin optimize edilmesine yardımcı olacak. Her tesis, 5 milyon insanın yılda yarattığı yaklaşık 700 bin ton kalıntı atığı işleyecek ve 75 MW elektrik üretecek. Bölgede yaşayan yaklaşık 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı bu tesislerden sağlanacak.”

Atıklardan enerji üretecek olan projenin 2022 yılında tamamlanacağı belirtildi.

YENİGÜN Hakkında:

Türkiye’nin en köklü uluslararası müteahhitlerinden biri olan YENİGÜN, 1973 yılında kuruldu. Yarım asra yaklaşan güçlü deneyimiyle YENİGÜN, taahhüt işlerinin yanı sıra gayrimenkul geliştirme, enerji, turizm ve otel işletmeciliği gibi farklı alanlarda küresel ölçekte projeler yürütüyor. YENİGÜN İnşaat, üst yapı projelerinde bir taraftan toplu konut, lüks konut, ticari / kurumsal binalar, oteller ve turizm tesisleri inşa ederken, birçok ulaşım, kentsel altyapı, endüstriyel yapılar ve enerji projelerine de imza atıyor. YENİGÜN, Türkiye dışında başta Rusya olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde havaalanları, otoyollar, metro ve raylı sistemler, boru hatları, arıtma tesisleri, hidroelektrik santralleri, üretim tesisleri ve petrokimya kompleksleri inşa etti.

Alternative Generating Company – 1 (AGC-1) Hakkında:

AGC-1, Moskova bölgesinde belediye katı atıkları için ısıl işlem kullanarak enerji üreten tesis inşaatları alanında çalışıyor. Firma, bu tür tesislerin yapım hakları için 2017 yılında Rusya’da açılan ilk ihaleyi kazandı. Hem tesislerin inşaat süreci organizasyonunu hem de sonrasında devreye alma ve işletme faaliyetlerini üstlenen AGC-1, çevreci bir yaklaşımla atık yönetimi sorununu çözmeyi ve Rus sanayisine yeni bir alan oluşturmayı hedefliyor.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.