30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Firması, Batarya Yapımında Önemli Bir Ekipman Üretti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türk Silahlı Kuvvetleri için uzun ömürlü bataryaları üreten ASPİLSAN Enerji, yurt dışından 60 bin dolara ithal edilen punta makinesini yerli imkanlarla üretmeyi başardı.

ASPİLSAN Enerji, askeri birliklerde kullanılan cihazlara özgü pil ve bataryalar üreterek Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ekipmanlar üretiyor. Şirket son olarak, pil bloklarının birleştirilmesi için kullanılan ve yurt dışından 60 bin dolara ithal edilen punta makinesini yerli imkanlarla yaklaşık 35 bin dolara üretmeyi başardı.

“PU-MA 1881” adı verilen makine sayesinde, önceden elle yapılan kaynak işlemindeki işçilik süresi yüzde 70 kısaldı ve standart kalitede ürün elde edilmeye başlandı.

PU-MA 1881

Makine, batarya üzerinde bulunan pil bloklarını punta kaynak yöntemiyle birleştirerek hem zamandan hem de maliyetten tasarruf sağlıyor.

ASPİLSAN Enerji Üretim Müdürü Murat Aydın, yaptığı açıklamada, PU-MA’nın standart üretim sayesinde işçilikte ortaya çıkan hataları ortadan kaldırdığını söyledi.

“ASPİLSAN’ın ilk yerli ve milli makinesini yaptık.”

Makinenin tasarımını gerçekleştiren Ar-Ge Mühendisi Ahmethan Aycan ise firmanın ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Bataryaları birleştirme işleminin uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu anlatan Aycan, şunları kaydetti:

“PU-MA, şirketin puntalama (birleştirme) ihtiyacı üzerine doğdu. Bu makineyi yurt dışından da alabilirdik. Burada yöneticilerimizin bize sağladığı imkanlar sayesinde punta makinesini bünyemizde geliştirmeye karar verdik. Tabii detaylı bir operasyondu. Bunun mekanik tasarımı var, elektriksel tasarımı var ve yazılımsal tasarımı var. Bizim için güzel geçen süreç sonrası ASPİLSAN’ın ilk yerli ve milli makinesini yaptık. Punta makinesinin en önemli özelliği kalitedeki artış. Eskiden elle yaptığımız işleri artık otomasyon sistemiyle yapıyoruz. Ürünlerimizin kalitesi de artmış oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne de böyle bir yararı olacak.”

Fazla ısının pillerin kimyasının bozduğunu aktaran Aycan, bu nedenle punta kaynağının en kısa süreli enerjiyle yapılmasının batarya işleminde önemli olduğunu söyledi.

İlerleyen zamanlarda ihracat yapabileceklerini belirten Aycan, “Makineyi yurt dışından satın alacak olsak 60 bin dolar ücret ödememiz gerecekti. Kendi bünyemizde gerçekleştirdiğimizde 35 bin dolar gibi bir maliyet çıktı. Ayrıca, büyük pil bloklarında elle 30 dakikada yapılan işlemin PU-MA ile 5 dakikada yapılabiliyor.” dedi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Ümit dedi ki:

    Arkdaş altı üstü punto makinesi.devre yok bişey yok.
    Normal bildiğimiz trafonun sekonder yani çıkış tarafına birkaç tur kalın bakır sarmanız yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.