30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Firmalarına Kazakistan’da Yatırım Çağrısı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kazakistan Cumhuriyeti devlet şirketi yetkilileri, İstanbul’da bir araya geldikleri Türkiye Madencilik Meclisi Üyelerine ülkelerinde nadir bulunan metallerle ilgili yatırım yapmalarını istedi.

“Tau-Ken Samruk” Devlet Şirketinin İş Geliştirmeden Genel Müdürü Nurlan Saurambayev, yaptığı konuşmada, altın, metal, silikon, kurşun, çinko, tungsten, demir gibi birçok alanda faaliyet gösterdiklerini belirtti.

Nadir bulunan metallerle ilgili Kazakistan Hükümeti tarafından doğrudan yetkilendirdiklerini belirten Saurambayev, bu alanda yatırım yapmak isteyen Türk firmalarının kendilerine başvurarak bu öncelikten yararlanabileceğini kaydetti.

Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu da meclisin STK, kamu ve sektörün önde gelen firmalarının bir araya geldiği en önemli platform olduğunu belirterek, sektör adına önemli faaliyetlerde bulunduğunu söyledi.

Toplantı da hazır bulunan Meclis Üyesi ve Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Ali Emiroğlu ise Kazakistan’daki maden potansiyelinin farkında olduklarını, dernek olarak da işbirliği fırsatlarını değerlendirmek için hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıya ‘Tau Ken Samruk’ Devlet Şirketinden İş geliştirme Genel Müdürü Nurlan Saurambayev, Yatırım Genel Müdürü Nariman Absametov ve Danışman Baglan Anarbekuly katıldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.