30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Akımı’nda Liderler Buluşması

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, bugün ‘Türk Akımı’nın deniz kısmının tamamlanmasıyla düzenlenecek törende bir araya gelecek.

Türk Akımı, Karadeniz’in altından döşenen her biri 15.75 milyar metreküp kapasiteye sahip 930 km uzunluğunda iki boru hattından oluşuyor. İlk hattın Türkiye’ye, ikinci hattın ise Avrupa ülkelerine doğalgaz sevk etmesi öngörülüyor. Projenin 2019’da tamamlanarak Türkiye’ye gaz akışının başlaması hedefleniyor.

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledecek Türk Akımı boru hattının deniz kısmı çalışmaları tamamlandı. İki lider Yenikapı’daki Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılacak programda buluşacak.

Görüşmenin Ana Gündem Maddesini Suriye’deki Gelişmeler Oluşturacak

Erdoğan ile Putin törenin ardından görüşme yapacaklar. Görüşmenin ana gündem maddesini Suriye’deki son gelişmeler oluşturacak.

İki lider, Suriye’nin toprak bütünlüğü bağlamında önümüzdeki dönemde Türkiye-Rusya ve İran’ın atacağı adımları, İdlib ve Menbiç’teki gelişmeleri, Fırat’ın doğusuna yönelik olası operasyonun detaylarını, PKK, PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yürütülen ortak mücadeleyi, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırısını ve bölgesel meseleleri detaylarıyla ele alacakları öngörülüyor.

Erdoğan’ın görüşmede tüm dünyada yankılanan Cemal Kaşıkçı cinayeti konusundaki son durumu da paylaşması bekleniyor. İki ülke arasındaki savunma ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra bu ülkeden Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılması da masada olacak.

Erdoğan ile Putin’in ay sonunda Arjantin’de düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi’nde de bir araya geleceği öngörülüyor.

Kaynak: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.