30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Türk Akımı Bölgenin Tamamı için Stratejik Bir Rol Oynayacak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türk Akımı’nın deniz kısmının inşasının tamamlanması vesilesiyle İstanbul’da düzenlenen törene katılan Sırbistan Enerji Bakanı Aleksandr Antiç, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’le bir görüşme gerçekleştirdi.

İstanbul’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla Türk Akımı’nın deniz bölümünün tamamlanması nedeniyle bir tören düzenlenmişti. İstanbul’da düzenlenen bu törene katılan Antiç, Enerji Bakanı Fatih Dönmez’le bir görüşme gerçekleştirdi.

Antiç: “Türk Akımı bölgenin enerji güvenliğini temin edecek”

Yapılan görüşmeye ilişkin Sırbistan Enerji Bakanlığı’ndan açıklamaya göre Antiç, projenin Sırbistan’ın ve Avrupa’da uzanacağı bölgenin enerji güvenliğini temin edeceğini ifade etti.

Antiç söz konusu proje hakkında şu sözleri söyledi: “Türk Akımı projesinin gerçekleştirilmesi, Avrupa’nın bu bölgesinin enerji güvenliğini temin edecek. Sırbistan, komşularıyla birlikte Türk Akımı’nın devam etmesini sağlamaya hazır.”

Antiç: “Söz konusu ülkeler gaz transitinden önemli bir kar elde edecek”

Antiç konuşmasında, Türk Akımı’nın bölgenin tamamı için stratejik bir rol oynayacağını vurgulayarak: “10-15 milyar metreküp Rus gazının Türkiye üzerinden Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Avusturya’ya uzanma ihtimali, enerji güvenliğinin sağlanması açısından ciddi bir şans. Proje, gaz ticaretinin ve gaza dayalı ekonominin geliştirilmesi için imkan sunuyor. Söz konusu ülkeler, Türk Akımı’na bağlanarak gaz transitinden önemli bir kar da elde edecek” sözlerini söyledi.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.