30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TÜREB: YEKDEM 2020’de Devam Edebilir

İZMİR (Enerji Portalı) – “İzmir Rüzgarı” başlığıyla düzenlenen Rüzgar Enerjisi Sektör Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya sektörün farklı kesimlerinden isimler katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yıldırım, Türkiye’nin rüzgarda kurulu gücünün 7 bin 400 megavat gibi çok ciddi seviyeye geldiğini, ülke olarak öğrenme aşamasını tamamladıklarını, artık ikinci fazda büyüme aşamasına geçilmesi gerektiğini belirtti.

“El birliğiyle kurduğumuz sektörün yavaş yavaş önemini yitirmeye doğru gittiğini görüyoruz.”

Geçen yıl devreye alınan kurulu gücün 490 megavatta kaldığını, bu rakamın 2015’de bin 500 megavat seviyesinde olduğuna dikkati çeken Yıldırım, 2011’den sonra yatırımların bir çan eğrisi çizdiğini gördüklerini ifade etti.

Sektördeki büyümenin neden sürekli hale gelmediğinin tespiti için ilgili bakanlıkların katılımıyla bir toplantı düzenlemek istediklerini anlatan Yıldırım, “Biz rüzgar sektöründe Türkiye’de kırmızı bayrak kaldırma gerekliliğini görüyoruz. Bu farkındalığı yaratmalıyız. Aksi taktirde el birliğiyle kurduğumuz sektörün yavaş yavaş önemini yitirmeye doğru gittiğini görüyoruz.” diye konuştu.

Sektöre yönelik bir takım önlemlerin alınarak 2023 için konan 20 bin megavat kurulu güç hedefinin revize edilmesine ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Yıldırım, artık 2030 gibi daha ileri tarihli hedeflerin belirlenmesi gerektiğini belirtti.

“YEKDEM mekanizmasının 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı.”

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması (YEKDEM)’nın 2020 Aralık’ta son bulacağını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu:

“Garantili fiyat dönemi 2022 aralık ayında son buluyor. O tarihten sonra devreye girecek santraller artık serbest piyasaya satacak. Yani garantili fiyat olmayacak. Bu da proje finansmanını ciddi sıkıntıya uğratıyor. Bakanlık ile çok sık görüşüyoruz.

En son görüşmemizde YEKDEM mekanizmasının 2020 Aralık sonrasına belki daha düşük tarifeyle uzatılacağı konusunda bize bir ışık yakıldı. Bu sevindirici ama bu kararın bir an önce alınması lazım. 2020 Aralık artık yakınlaşıyor. Bu belirsizliğin ortadan kaldırılması, projelerin devreye girmesi için önemli.”

“Rüzgar enerjisi santrali ekipmanlarının yerli imalatının desteklenmesi lazım.”

Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yatırımlara destek verirken Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da imalatçıyı desteklemesi gerektiğinin altını çizerek, “Rüzgar tribünü kanadı değil tüm alt bileşenlerinin de ithalatı yerine yerli imalatının desteklenmesi lazım. Bu konuda Sanayi, Ekonomi ve Enerji bakanlıklarını bir araya getirerek çalıştay düzenlemek için biz hazırız.” dedi.

“Türkiye’deki rüzgar enerjisi santrallerin yüzde 40’ı Ege’de bulunuyor.”

Türkiye’deki santrallerin yüzde 40’ının Ege’de bulunduğunu, İzmir’in 43 santral ve bin 450 megavatla ülkenin en büyük kurulu gücüne sahip olduğuna işaret eden Yıldırım, kentte bu sektörde 4 bin kişinin istihdam edildiğini anlattı.

İzmir’in rüzgar endüstrisinin merkezi olması gerektiğine inandıklarını belirten Hakan Yıldırım, “Kentte saç ayakları oturmuş durumda. Artık Türkiye rüzgarda bir pazar olmaktan endüstri olmaya çoktan geçmiş durumda. İzmir bunun için mükemmel bir lokasyon. 2020’de Türkiye Rüzgar Enerjisi Konferansını İzmir’de yapma konusunda görüşmelere başladık.” diye konuştu.

Sanayinin kendi içinde, sanayinin üniversite ile, sanayinin kamu ile iletişimin güçlenmesi lazım.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez, “Türkiye’de önemli ölçüde üretimin ve sanayinin gelişmesine, cari açığın kapatılmasına ihtiyaç var. Elimizden geldiği kadar farklı sektörleri dinlemeye çalışıyoruz. Türkiye’nin nitelikli insan gücü var. Geldiğimiz nokta azımsanacak nokta değil. Çok önemli bir sanayi potansiyelimiz var. Ancak iki önemli konu bizim de gündemimizde. Bir tanesi iletişim. Ülkemizin en büyük problemi sanki iletişim gibi duruyor. Sanayinin kendi içinde, sanayinin üniversite ile, sanayinin kamu ile iletişimin güçlenmesi lazım. Bu bağlamda kalkınma ajanslarını çok önemli bir unsur olarak görüyoruz. Sizi dinlersek ancak iyi işler yaparız.” diye aktardı.

Pek çok alanda kritik ürünlerin yerli ve milli olarak geliştirilmesi ve üretilmesini sağlamak zorundayız.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır ise, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak son dönemdeki çalışmalarını ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ ismi ile çerçeveledikleri projeler ve programlar olarak yürüttüklerini belirtti. Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünleri yerli ve milli imkanlarla geliştirmesi, üretmesi ve ihraç etmesine dönük çalışmalara tümüyle odaklandıklarını kaydeden Kacır, şöyle devam etti: 

“Milli Teknoloji Hamlesi’ dediğimizde iki temel işten bahsediyoruz. Birincisi, ülkemiz için yerli ve milli imkanlarla geliştirmemiz, üretmemiz, olmazsa olmaz olan ürünler. Bundan bahsettiğimizde akla ilk savunma sanayi geliyor. Savunma sanayiinde ülkemiz büyük bir başarı hikayesi yazdı ama bugünün dünyasında teknoloji odaklı bağımsızlıktan bahsediyorsak pek çok farklı dikeyde bunu başarmak zorundayız. Pek çok alanda kritik ürünlerin yerli ve milli olarak geliştirilmesi ve üretilmesini sağlamak zorundayız.

“Yenilenebilir Enerji ve Bilgi İletişim Teknolojisi alanlarını İzmir için öncelikli gelişme alanı.”

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Mehmet Yavuz da 18 mali destek programı, 7 güdümlü proje, 3 fizibilite desteği kapsamında 647 projeye 530 milyon lira kaynak tahsis ettiklerini, bu projelerin toplam bütçesinin 914 milyon liraya ulaştığını aktararak, 13 yılda “Invest in İzmir” kurumsal kimliğiyle 3 binin üzerinde firmayla görüşerek 65 yabancı yatırımın hayata geçmesi için çalıştıklarını, 372 milyon avroluk yatırımın yapılmasına aracılık ettiklerini bildirdi.

Yenilenebilir Enerji ve Bilgi İletişim Teknolojisi alanlarını İzmir için öncelikli gelişme alanı olarak belirlediklerini, 2012 yılında yenilenebilir enerjiye ilk mali desteği veren kurumlar arasında yer aldıklarını aktaran Yavuz, 2015’den bu yana da enerji, teknoloji ve ekipman yatırımlarının artırılmasını da hedeflediklerini kaydetti.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.