30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tüpraş, UFUK 2020 Kapsamında Yüzde Yüz Desteklenecek

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Ortakları arasında Tüpraş’ın da yer aldığı “MOF4AIR” isimli Ar-Ge projesi, Ufuk 2020 programının “İleri Karbondioksit Yakalama Teknolojileri” çağrısı kapsamında yüzde 100 desteklenmeye hak kazandı.

Tüpraş, değişen dünya trendleri ve iklim değişikliği ile ilgili uyum çalışmalarının artırılmasına yönelik geliştirilen Ar-Ge projelerinde yer almaya devam ediyor.

Ortakları arasında yer aldığı MOF4AIR Ar-Ge projesi ile Tüpraş, Avrupa’nın en kapsamlı Ar-Ge ve İnovasyon Programı olan Ufuk 2020’de yüzde 100 hibe desteği almaya hak kazandı.

Bu proje ile Tüpraş,
>> Endüstriyel süreçlerden çıkan karbondioksit gazının verimli şekilde yakalanmasını ve
>> Karbondioksit salınımının azaltılmasını sağlayacak teknolojik bir yöntem geliştirilmesine destek olarak
çevreye katkıda bulunmayı hedefliyor.

Baca gazlarındaki atık karbondioksitin yakalanmasına yönelik çalışmalar yürütecek olan Tüpraş, geliştirilecek teknolojiyi rafineri sahasında test etme imkânı bulacak.

Proje kapsamında geliştirilen teknolojinin ve sistemin;

  • Enerji santralleri,
  • Rafineriler,
  • Çimento,
  • Demir ve
  • Çelik

gibi çeşitli enerji ve karbondioksit yoğunluğu bulunan endüstrilere açılımı hedefleniyor.

Koordinatörlüğünü Belçika’nın Mons Üniversitesi’nin üstlendiği MOF4AIR (Metal Organic Frameworks for carbon dioxide Adsorption processes in power production and energy Intensive industRies) projesi;

Belçika, Norveç, Fransa, İtalya, Yunanistan, Birleşik Krallık, Güney Kore ve Türkiye’den 14 kuruluşun ortaklığıyla gerçekleştiriliyor.

Toplamda 11 milyon Avro bütçeye sahip MOF4AIR projesi kapsamında, Tüpraş’ın yüzde 100’ü Avrupa Birliği tarafından destekli olmak üzere 902 bin 500 Avro bütçesi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.