30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tüpraş, İlk Çeyrekte 7,2 Milyon Ton Satış Gerçekleştirdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Tüpraş, 2019 1. Çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin toplam satış miktarı ise 7,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Yüksek sezon öncesi planlanan İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ndeki bakım faaliyetlerine rağmen birinci çeyrekte %94 kapasite kullanımı ile 6,7 milyon ton üretim gerçekleştirerek Türkiye talebini karşılamaya devam eden Tüpraş’ın yurt içi satış miktarı 5,2 milyon ton, ihracatı 2,1 milyon ton ve toplam satış miktarı ise 7,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

Tablo: Tüpraş’ın 1. Çeyrek Operasyonel ve Finansal Verileri

2019’un ilk üç aylık satış hasılatı bir önceki yılın aynı dönemine göre satış miktarındaki %17 artış ve kurdaki ortalama %41’lik yükselişin de etkisiyle 20,7 milyar TL oldu. Artan ham petrol ve doğalgaz maliyetleri, İzmit Rafinerisi Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nde gerçekleştirilen planlı bakım faaliyetleri nedeniyle oluşan üretim kaybı yanında geçen yıla göre artan finansman maliyetleri ve TL’nin değer kaybı sonucu, yılın ilk çeyreğinde 375 milyon TL net zarar kaydedildi. Yapılan yatırım harcaması ise 33 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Tüpraş, ağır hampetrol arzındaki daralma, ABD-Çin ticaret savaşlarının sebep olduğu belirsizlikler ve yoğun bakım faaliyetlerine rağmen Türkiye akaryakıt ihtiyacının karşılanmasındaki sorumluluğunu gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.