30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tüprag Altın Madeni’nde Enerji Yönetimi Çalışmaları Örnek Teşkil Ediyor!

İSTANBUL (Enerji Potalı) – Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman Schneider Electric, Tüprag iş birliğiyle Tüprag Kışladağ Altın Madeni’nde enerjinin verimli, güvenli ve etkin bir biçimde kullanılması için ortak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman Schneider Electric, Tüprag iş birliğiyle Tüprag Kışladağ Altın Madeni‘nde sektöre öncülük eden ilkleri hayata geçiriyor. 2003 yılında başlayan iş birliği ile, 2006 yılından bu yana faaliyet gösteren, Türkiye’nin ve Avrupa’nın rezerv bakımından en büyük altın madeni Tüprag Kışladağ Altın Madeni‘nde enerjinin verimli, güvenli ve etkin bir biçimde kullanılması için ortak çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Yılda yaklaşık 10 ton altın üretilen maden sahası büyük bir enerjiye ihtiyaç duyuyor…

Yılda yaklaşık 10 ton altın üretilen Tüprag Kışladağ Altın Madeni, büyük bir enerji gereksinimine sahip. Bu enerjinin en verimli ve doğru şekilde kullanılması için Tüprag, Schneider Electric’in yenilikçi sistemleri ve hizmetlerinden yararlanıyor. Maden sahasındaki elektrik odalarının içerisinde bulunan ekipmanların %90’ı Schneider Electric ürünlerinden oluşuyor. Aynı zamanda Schneider Electric saha süpervizörü, anında çözüm sunmak üzere tam zamanlı olarak Tüprag sahasında çalışıyor.

Schneider Electric ve Tüprag ekipleri, gibi Türkiye’de ilk olan pek çok özel projede de iş birliği yapıyor…

Schneider Electric ve Tüprag ekipleri, yer değiştirebilir trafo istasyonu gibi Türkiye’de ilk olan pek çok özel projede de iş birliği yapıyor. Tasarımı ve üretimi 3,5 ayda tamamlanan trafo istasyonu, açık ocak rezervindeki artış ve üretim maliyetini azaltmak amacıyla, açık ocak filosu bünyesine dahil edilen bir adet elektrikli ekskavatör ve iki adet elektrikli delici için tasarlandı.

Trafo istasyonu hareket edebilir şekilde tasarlandı…

İki adet üretilen, yer değiştirebilir trafo istasyonları, 6.600 voltta çalışan bu ekipmanları besleyebilecek bir altyapıya sahip ve uzaktan takip ve koruma sistemlerini taşıyor. Açık ocak büyüyebilir bir sistem olduğu için de trafo istasyonu hareket edebilir şekilde tasarlandı.

Dünyada henüz birkaç örneği olan yer değiştirebilir trafo istasyonları, FM Global standartları göz önünde bulundurularak ve arkflash analizleri yapılarak 3 yıl önce devreye sokuldu ve sorunsuz hizmet sunmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.