30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tunus, 70 MW’lık güneş ihalesi kazananlarını açıkladı

Tunus hükümeti, ihale yoluyla altı adet 10 MW proje ve dört adet 1 MW girişimi için sözleşme imzaladı. Tüm projeler Mayıs ayı başında Maden ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Khaled Kaddour’dan ön onay aldı.

Tunus Maden ve Yenilenebilir Enerji Bakanlığı, Mayıs ayında yayınladığı 70 MW’lık güneş enerjisi ihalesi kapsamında seçilen projelerin listesini yayınladı.

Belgeye göre, Mayıs başında Tunus hükümeti tarafından onaylanan projeler, altı adet 10 MW’lık güneş parkı ve dört adet 1 MW’lık yer üstü güneş enerji santralini temsil ediliyor.

10 MW’lık güneş enerjisi santrallerinden biri, Eni International ve Tunuslu devlet petrol şirketi Entreprise Tunisienne tarafından oluşturulan bir konsorsiyum tarafından kurulacak. Öte yandan, iki şirket Kasım 2016’da bir işbirliği anlaşması imzalamıştı. “Bu girişim Eni’nin Tunus’taki faaliyetlerinin bir parçası ve iki şirketin işbirliğini genişleterek yenilenebilir enerji projelerinin de optimizasyonu hedefliyor.

Kuzeybatıdaki Kairouan Governatorate’da aynı büyüklükteki bir başka projenin inşa edilmesi beklenirken, ülkenin batı-orta kesimindeki Kasserine Governatorate’da yerel geliştirici Shams Technology SA tarafından ikinci bir 10 MW’lık proje inşa edilecek.

EPPM Mühendislik Tedarik ve Proje Yönetimi Nozha Daoued Charfi tarafından ülkenin merkezindeki Sidi Bouzid Valiliği için dördüncü bir güneş parkı planlanırken, altı kazanan projeden bir diğeri ise güneydoğudaki Sfax Governatorate’da inşa edilecek. Tunus, yerel tarım şirketi Agrimed SA, İspanyol güneş şirketi AE 3000 Espagne, yerel kimyasal şirket Alimpack ve Tunus merkezli AB Şirketi tarafından oluşturulan bir konsorsiyum tarafından geliştirilecek.

10 MW’lık projelerin sonuncusu, Fransa merkezli Smart Energies International ve Tunus şirketi Nizar Tounsi ile ortaklaşa İtalyan yenilenebilir enerji geliştiricisi Tozzi Green Spa tarafından projelendirilerek uygulanacak.

Seçilen 4 MW projesinin tamamı yerel geliştiricilere verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.