30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tunus, 1000 MW’lık Güneş ve Rüzgar Projelerinin İhale Süreçlerinde Sona Yaklaşıyor

TUNUS (Enerji Portalı) – Tunus Sanayi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı, 500 MW’lık bir güneş ihalesi için 16 şirket ve konsorsiyum ile 300 MW’lık bir rüzgar ihalesi için 12 ekipten ön yeterlik aldı.

Bakanlık Mayıs 2018’de, biri 500 MW’lık fotovoltaik (PV) enerji santralleri ve biri 500 MW’lık rüzgar çiftlikleri için olmak üzere iki ihaleyle ilgili ön yeterlilik başvuruları için çağrı yapmıştı. Bakanlığın çağrısı, Tozeur Valiliği’nde 50 MWp, Sidi Bouzid Valiliği’nde 50 MWp, Kairouan Valiliği’nde 100 MWp, Gafsa Valiliği’nde 100 MWp ve Tataouine Valiliği’nde 200 MWp olmak üzere toplam beş güneş enerjisi projesini kapsıyor. Bununla birlikte bakanlık, Nabeul vilayetinde Jbel Abderrahmane’de 200 MW’lık ve Kebili vilayetinde Jbel Tbaga’da 100 MW rüzgar enerjisi projeleri de çağrı da yer alıyordu.

Söz konusu çağrılarda, iki projenin sahaları devlet tarafından sağlanacağı, ilgili geliştiriciler ise ihalenin kalan 200 MW’lık kısmına yer teklif etmesi isteniyor…

Tunus Sanayi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Bakanlığı, 500 MW’lık bir güneş ihalesi için 16 şirket ve konsorsiyum ile 300 MW’lık bir rüzgar ihalesi için 12 ekipten ön yeterlik aldı. Fotovoltaik (PV) ihalesi için ön yeterlikli ekiperler arasında Masdar, EDF Energies Nouvelles (EDF EN), Acciona Energia, Canadian Solar, Enel Green Power, Engie, Fotowatio Renewable Ventures, ACWA Power ve Scatec Solar gibi isimler yer alıyor. Rüzgar ihalesinde ise yukarıda bahsi geçen şirketlerin çoğu ve Total Eren ön yeterlilik kazandılar.

Güneş Enerjisi Santrali İhalesinde Ön Yeterlilik Kazanan Şirketlerin Listesi: Tunus_GES Yatırımcı Listesi

Rüzgar Enerjisi Santrali İhalesinde Ön Yeterlilik Kazanan Şirketlerin Listesi: Tunus_RES Yatırımcı Listesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.