30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TÜBİTAK’ın 7 Yeni Kritik Altyapısının Açılışı Yapıldı

KOCAELİ (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK’ın, Gebze ve Ankara’daki 7 yeni kritik altyapısının açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK’ın, 7 yeni kritik altyapısının açılışını yaptı. Türkiye’nin teknolojik altyapı ve kabiliyetinin TÜBİTAK araştırma merkezleri ve enstitüleriyle daha da güçlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gebze ve Ankara’daki 7 farklı altyapıyı teknoloji ekosistemine kazandıracağız. Bu laboratuvarlar sayesinde ülkemizin 57 yıllık çınarı olan TÜBİTAK’ı, daha bütüncül ve tamamlayıcı bir fonksiyona kavuşturuyoruz.” dedi.

Erdoğan, bilimsel araştırmalara ilgi duyan gençlere bir müjdesi olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin adını bilim olimpiyatlarında daha yükseğe taşıyacak TÜBİTAK Fen Lisemiz, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacak.” diye konuştu.

TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni, Gebze’de bulunan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezinde (MAM) gerçekleştirildi. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti İstanbul Milletvekili Binali Yıldırım, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir katıldı.

Tören öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜBİTAK MAM önünde Hidromek firması tarafından üretilen HICON 7W elektrikli şehir ekskavatörünü test etti. Aracın direksiyonuna geçen Erdoğan, “Yerli ve milli üretim aracımız hayırlı olsun. Şu anda satışları hızlandırmamız lazım. Gerek içeride gerek de dışarıda. Bundan sonra bu işin pazarlamasına varım.” dedi. Erdoğan, yakındaki tören alanına da ekskavatör ile gitti.

Teknoloji ve bilim alanında atılan güçlü adımlar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Ülkemizin teknolojik altyapısı ve kabiliyetleri, TÜBİTAK’ın araştırma merkezleri ve enstitülerinin katkılarıyla her geçen daha da güçleniyor.

Bugün yapacağımız açılışlar inşallah buna yenilerini ekleyecek, Gebze ve Ankara’daki yedi farklı altyapıyı teknoloji ekosistemine kazandıracağız.

Ulusal Enerjetik Malzemeler Laboratuvarımız, askeri mühimmatlarda kullanılan ve yurtdışından teminde problem yaşanan malzemelerin ülkemizde üretilebilmesine katkı yapacak.

Yüksek Sıcaklık Malzemeleri Mükemmeliyet Merkezinde süper-alaşım malzemelerinin üretimi, tamiri ve bakımı gerçekleştirilecek.

Fotovoltaik Performans ve Güvenlik Test Merkezimizde güneş enerjisi uygulamalarında kullanılan cihazların kalibrasyonları ve test ölçümleri gerçekleştirilecek. Böylece, yerli üreticilerimize zaman ve maliyet avantajı sağlayacağız.

HİDROMEK tarafından geliştirilen yüksek teknolojili bir iş makinesini test etme imkânı bulduk. TÜBİTAK’ın da destekleriyle, 2 senede 120 kişilik bir ekip gecesini gündüzünü bu işe verdi. Böylece, dünyanın ilk elektrikli ve lastik tekerlekli sıfır emisyonlu 7 tonluk şehir ekskavatörü Türkiye’de üretilmiş oldu. Nasıl değişik ülkelerin markaları varsa biz de markamız ile dünyadaki yerimizi alacağız. Kendilerini kutluyorum. Elektrik enerjisiyle işleyen böyle bir ekskavatörün ülkemizin iftihar vesilesi olması bizleri gururlandırmıştır.

“Hedefimiz çok net: Ülkemizi dünyanın sayılı üretim ve teknoloji üslerinden biri yapmak”

Törende bir konuşma yapan Bakan Varank, şu mesajları verdi:

Yol haritamızı 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimiz belirliyor. Hedefimiz çok net: Ülkemizi dünyanın sayılı üretim ve teknoloji üslerinden biri yapmak. Herkeste heyecan uyandıran yeni teknolojiler ve ürünler, bu topraklarda doğup, tüm dünyaya yine bu topraklardan yayılabilir.

Milli Teknoloji Hamlesiyle; küresel rekabet gücümüzü artıracak, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığımızı güçlendirecek, katma değerli üretimi geliştirecek, çığır açıcı kritik teknolojilerde atılım sağlayacağız. 2023’e giden bu süreçte kendimize somut hedefler belirledik.

TÜBİTAK sayesinde bugüne kadar çok çarpıcı başarı hikâyelerine imza attık. MAM’da üretilen bu ürün; turboşaft motorlarında kullanılan türbin kanatçığı. Bu kanatçık, milli genel maksat helikopterimiz Gökbey’in motorunda kullanılan en yüksek katma değerli parça. Bu parça olmaksızın, uçaklar ya da helikopterler havalanamaz. Dünyada bu kabiliyete sahip 5 ülkeden birisiyiz. Hâlihazırda TEİ’ye 160 adet teslim ettik.

Konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan‘a, Bakan Varank tarafından GÖKBEY helikopterinde de kullanılan TÜBİTAK’ın ürettiği ve dünyanın çok az yerinde üretilebilen, yüksek teknolojili motor parçası olan türbin kanadı hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.