30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TTK: “Yıllık İş Günü 250 Günden 350 Güne Çıkarılacak”

ZONGULDAK (Enerji Portalı) – TTK’dan yapılması planlanan 1500 işçi alımı için yeni bir açıklama geldi. Kurum, yıllık iş gününün 250 günden 350 güne çıkarılacak…

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK)’ndan yapılması planlanan 1500 işçi alımı için yeni bir açıklama geldi. TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, işçi alımıyla ilgili süreciyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde belirtildiği gibi Maliye ve Hazine Bakanlığı’ndan gelecek yazıyı beklediklerini belirterek:

“Yazı gelecek, ondan sonra süreç başlayacak. TTK Yönetim Kurulu’ndan yazının çıkması uzun sürmez. Ayrıntıların Resmi Gazetede yayınlanması, İŞKURüzerinden ilana çıkılması, müracaatların alınması hızlı bir şekilde olursa,kura çekimi Şubat ayına girmeden olur diye düşünüyorum.

1500 işçinin kurumumuza alınmasının ardından, yıllık iş gününün 250 günden, 350 güne çıkarılacak, Cumartesi ve Pazar günleri de çalışılacak ve 2 günlük izinler de hafta içi kullanılacak.” diye bilgi verdi.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, TTK’ya işçi alımlarının 31 Mart yerel seçimlerinden önce gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederek:

“Zonguldak’ta çalışacak yerimiz yok. Fabrikamız yok. Fabrika olsa ben çocuğumu madene sokar mıyım? Babasının ocakta rahmetli olduğu yerde çocuğu işe girmek istiyor. Zonguldak’ta TTK’dan başka çalışacak yer yok maalesef. Ya çocuklarımız gurbete gidecekler ya kaçak ocakta çalışacaklar ya da TTK’da çalışacaklar.

Biz diyoruz ki ‘Kaçak ocaklar kapatılsın.’ İş olmayınca ne yapacaklar. Evine ekmek getirecekler, çocuk evde bekliyor, karısı aç, kendisi aç. Mecbur sigortasız da olsa, ölümle burun buruna da olsa orada çalışmak mecburiyetindeler.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.