30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TSKB, Palen Enerji Adına Tahvil İhracı Gerçekleştirdi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Palen Enerji adına “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı tahvil ihracını başarı ile gerçekleştirdi.

Türkiye’de doğal gaz dağıtım, gıda, taşımacılık ve sağlık sektörlerindeki ilk kira sertifikası (Sukuk) ihraçlarının ardından sürdürülebilirlik ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odaklı kira sertifikaları ile sermaye piyasalarını yeşil enstrümanlarla buluşturan TSKB, bu alandaki yolculuğuna hız kesmeden devam ediyor.  TSKB’nin aracılığı ile Palen Enerji adına gerçekleştirilen “Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş” temalı tahvil ihracı çerçevesinde firmaya 250 Milyon TL tutarında kaynak sağlandı.

“Karbon gazı salınımında %65 azalış sağlama hedefini oldukça önemli buluyoruz”

İhraç hakkında bilgi veren TSKB Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdürü Onur Aksoy, şu açıklamalarda bulundu:

“TSKB Yatırım Bankacılığı olarak Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik ve SKA odaklı kira sertifikası ihraçlarının ardından ‘Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş’ temalı tahvil ihracını da başarı ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ihraç ile müşterimiz Palen Enerji’ye 2 yıl vadeli 250 milyon TL tutarında kayda değer bir kaynak yaratmanın yanı sıra sürdürülebilirlik ve yeşil finans açısından katma değerli bir işleme imza attık. Tüm dünyada sıfır karbonlu gelecek yönündeki adımların hız kazandığı bu dönemde, müşterimizin sağlanan kaynak kapsamındaki projelerde karbon gazı salınımında %65 azalış sağlama hedefini oldukça önemli buluyoruz. İş ortaklarımızın iklim dostu yatırımlarına, sermaye piyasalarındaki yeşil ve sürdürülebilir ihraçlar kanalıyla kaynak yaratma yönündeki öncü rolümüze yenilikçi işlemlerle devam edeceğiz.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.