30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Trump’ın Sözlerine Paris Yönetiminden Sert Tepki Geldi!

FRANSA (Enerji Portalı) – ABD Başkanı Donald Trump’ın Sarı Yelekliler eylemlerine ilişkin yaptığı yorumlara Paris yönetiminden sert tepki geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Fransa’da hükümetin yapmayı planladığı yakıt vergisi zamlarına karşı düzenlenen ‘Sarı Yelekliler’ protestolarının, Paris İklim Anlaşması’nın işlemediğinin kanıtı niteliğinde olduğunu söyledi.

Twitter üzerinden çeşitli konularda açıklamalarda bulunan Trump, Paris Anlaşması’nın Paris için işlediği pek söylenemez. Fransa’nın dört bir yanında protestolar ve ayaklanmalar. İnsanlar, bir ihtimal çevreyi koruyacaklar diye üçüncü dünya ülkelerine büyük miktarlarda paralar ödemek istemiyor. ‘Trump’ı istiyoruz!’ diye tezahürat ediyorlar. Fransa’yı seviyorum.” ifadelerini kullandı.

Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışının bu yüzyıl içinde sanayi devri öncesine kıyasla 2 derecenin, hatta mümkünse 1,5 derecenin altında tutulmasını hedefliyor. Tarafların fosil yakıt kullanımını giderek azaltarak yenilenebilir enerjiye yönelmelerini amaçlayan anlaşmayı imzalayan ülkeler, maksimum 2 derecelik artış hedefinin tutturulabilmesi için sera gazı emisyonlarını belli ölçülerde azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Ancak ABD geçen yıl Trump’ın kararıyla bu anlaşmadan çekilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump son aylarda yeniden gündeme gelen ortak bir Avrupa ordusu kurulması konusunda da açıklamalarda bulunmuştu. Trump, “Avrupa Ordusu fikri Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında pek iyi bir sonuç vermedi. Ama ABD size destek oldu ve her zaman olacak. Sizden tek istediğimiz, payınıza düşen katkıyı NATO’ya ödemeniz. Avrupa’yı korumak için ABD çok daha büyük bir milli gelirin yüzde 4,3’ünü öderken Almanya bütçesinin yalnızca yüzde 1’ini ödüyor. Adalet!” diye tweet atmıştı.

Fransa hükümetinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Sarı Yelekliler eylemlerine ilişkin yorumlarına yanıt verildi. Paris yönetimi, “Trump, Fransız siyasetine burnunu sokmamalı.” dedi.

Sarı Yelekliler hareketi, Paris başta olmak üzere ülke genelinde akaryakıt zamları ile ekonomik koşulları protesto için haftalardır sokaklarda…

Fransız Hükümet’i bu hafta Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hafta özür dileyeceğini ve daha fazla indirim yapacaklarını açıkladı…

Fransa Hükümet Sözcüsü, ülkesindeki Sarı Yelekliler protestolarına son vermek amacıyla, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un önümüzdeki hafta özür dileyeceğini ve daha fazla indirim yapacaklarını açıkladı. Ayrıca, Macron’un yeni haftada büyük bir duyuru yapacağını duyuruldu. Macron’un söz konusu açıklamayı televizyondan yapması bekleniyor.

Daha önce de geri adım atılmıştı..

Sarı Yeleklilerin ülke çapına yayılan gösterileri üzerine Paris yönetimi akaryakıt, gaz ve elektrik zamlarını askıya almıştı. Ancak protestocular dün yeniden sokaklara çıktı ve başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte şiddetli çatışmalar yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Avrupa ülkelerini “demokrasi dersinden sınıfta kaldı.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Üsküdar’da bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmanın merkezinde de bu protestolar vardı. Fransa’nın başkenti Paris başta olmak üzere üç Avrupa kentinde düzenlenen Sarı Yelekliler protestolarına ilişkin açıklamasında Avrupa ülkelerini “demokrasi dersinden sınıfta kalmakla” suçladı.

Polisin “en şiddetli şekilde” göstericilere müdahale etmesini buna gerekçe gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hem göstericilerin yol açtığı kaos görüntülerine hem de onlara uygulanan orantısız şiddete karşıyız. Ancak ortaya çıkan manzara göstermektedir ki Avrupa demokrasi dersinden de, insan hakları dersinden de sınıfta kalmıştır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “sokakları karışan” batılı ülkeleri, 15 Temmuz darbe girişimine karşı da “sessiz durmakla” da suçladı. Gezi Parkı eylemleriyle Paris’teki eylemleri de karşılaştıran Erdoğan, “Bizim polisimizin zulmettiğini söyleyenler, kendi polisleri şimdi bak neler yapıyor? Bizim polisimiz insaflı.” diye konuştu.

Gezi eylemlerindeki bir duvar yazısını örnek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Umarım yakında Paris sokaklarındaki duvarlarda ‘Zulüm 1789’da başladı’ yazıları da görmeyiz.” diye belirtti.

“Üzerine çok titredikleri güvenlik ve refah duvarları, mülteciler veya Müslümanlar tarafından değil bizzat kendi vatandaşlarınca sarsılmaya başlamıştır. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizin sokaklarını ateşe ve kana boğmaya çalışanlara sessiz kalanlar, işte görüyorsunuz şimdi ne durumdalar. Televizyonlar, gazeteler yanan arabaların, yağmalanan iş yerlerinin göstericilere en şiddetli şekilde müdahale eden polislerin görüntüleriyle dolu.

Siyasi popülizm uğruna mülteci karşıtlığını ve İslam düşmanlığını tahrik edenler, kendi kazdıkları kuyuya düşmüşlerdir. Üzerine çok titredikleri güvenlik ve refah duvarları, mülteciler veya Müslümanlar tarafından değil bizzat kendi vatandaşlarınca sarsılmaya başlamıştır. “


İlgili Konular:

Trump Fransa’daki Protestolar Hakkında Açıklama Yaptı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.