30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Trump Fransa’daki Protestolar Hakkında Açıklama Yaptı

FRANSA (Enerji Portalı) – Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan protesto gösterilerine ilişkin ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden açıklama yaptı.

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan protesto gösterilerine ilişkin ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden açıklama yaptı. Trump, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşım Emmanuel Macron ve göstericiler benim iki sene önce vardığım sonuç üzerine anlaştıkları için memnun oldum. Paris Anlaşması ölümcül bir hal aldı çünkü sorumlu ülkelerin enerji fiyatlarını arttırırken kirliliği yapanları aklıyor.”

Fransa’da 17 Kasım’da başlayan gösteriler, son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü. Göstericiler (Sarı Yelekliler), Macron‘dan vergileri düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor. Son gelen bilgilere göre, ambulans şoförleri de ‘Sarı Yelekliler’in eylemine destek verdi ve ambulanslarla yollar kapatıldı.

Sarı Yelekliler’in ülke genelindeki eylemlerinde bugüne kadar 3 kişi hayatını kaybetti, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralandı ve bin 424 kişi gözaltına alındı ifade ediliyor.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe 4 Aralık günü düzenlediği basın toplantısında Sarı Yelekliler’in protesto ettiği akaryakıta ve elektriğe getirilen ek vergilerin altı ay süre ile askıya alındığını duyurmuştu. Dün ise Fransa hükümet sözcüsü Griveaux, hükümetin varlık vergisi uygulamasını tekrar gözden geçirebileceğini söyledi.

Dün yaşanan bir diğer gelişme ise Paris Belediyesi Başkanı’nın açıklaması oldu. İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in iptal edilmesi çağrısına rağmen Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto eden Sarı Yelekliler’in eylem yapma hakkı olduğunu söyledi.

Gösterilerdeki şiddet olaylarını kınayan ancak bu nedenle gösterilerin yasaklanmamasını isteyen Hidalgo, “Paris tüm Fransızlara ait. Hükümete tepkilerini göstermek için kentte eylem düzenlemek onların hakkı. İçişleri Bakanı buna göre güvenlik önlemleri almalı.” dedi.


Sarı Yelekliler Hakkında:

Fransız otomobillerinde en çok kullanılan akaryakıt türü olan mazotun litre fiyatı son 12 ay içerisinde yüzde 23 artış gösterdi. Böylece 2000’lerin başından bu yana en yüksek düzeyine ulaşması ile son dönemde genel olarak hükümetin politikalarından memnun olmayan ve hayat pahalılığından şikayetçi olan kesimler eylemlere başladı.

Fiyatlardaki artışın temel nedenini hükümetin çevreyi korumak adına fosil yakıt tüketimini caydırıcı hale getirme isteği oluşturuyor. Son olarak Fransız hükümetinin 1 Ocak 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere mazot ve benzinde tekrar fiyat artışına gitme kararı tepki topladı.

Bu karara karşı ilk protesto eylemi 17 Kasım’da düzenlendi ve bu gösteriye 300 binden fazla kişinin katıldığı açıklandı. İlk etapta sokağa dökülen eylemcilerin önemli bir kısmını araç sürücüleri oluşturduğu ifade edildi.

Her araçta bulunması zorunda fosforlu sarı yelekleri giydikleri için protestocular kısa sürede “Sarı Yelekliler” olarak anılmaya başlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.