30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Trump, ABD’li Şirketlerin Suudi Arabistan Nükleer Projelerinde Görev Alabilmeleri İçin Onay Verdi!

ABD (Enerji Portalı) – ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan şirketlerinin Suudi Arabistan’ın nükleer projelerinde görev almasını sağlayan altı anlaşmayı onayladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan şirketlerinin Suudi Arabistan’ın nükleer projelerinde görev almasını sağlayan altı anlaşmayı onayladı. Amerikan Senatosu’nda senatörlerin sorularını yanıtlayan ABD Enerji Bakanı Rick Perry, Trump’ın onayıyla Amerikan şirketlerinin altı Suudi Arabistan ve iki Ürdün nükleer projesinde görev alacağını belirtti. Perry, hükümet olarak sivil amaçlı üretilecek olan nükleer yakıtın, Suudi rejimi tarafından nükleer silah üretimi için kullanılmamasına dikkat edeceklerini ifade etti.

Enerji Bakanı Perry ayrıca, Suudi Arabistan ve Ürdün’deki projeleri reddetmeleri durumunda, bu iki ülkenin Rusya ve Çin ile iş birliğine gidebileceğini belirterek, Moskova ve Pekin’in kendilerinin aksine nükleer silah üretiminin önüne geçmek için çabalamayacaklarını öne sürdü.

Ancak Demokrat senatörler, Suudi Arabistan’la varılan anlaşmada bu ülkenin nükleer programını sadece barışçıl amaçlar için kullanacağını taahhüt eden bir madde bulunmadığına vurgu yaptı.

Amerikan yasalarına göre Amerikan şirketleri sadece böyle bir maddeyi kabul eden ülkelerle nükleer teknoloji içerikli çalışmalar yapabiliyor.

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.