30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Trakya’da Doğal Gaz Rezervi Keşfedildi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Trakya’da yapılan sondaj çalışmaları sonunda yüksek basınçlı doğal gaz rezervi keşfedildi.

Kanadalı Valeura firmasının Trakya’da ileri teknolojiyle yürüttüğü alışmalardan olumlu sonuçlar elde edildi. Bölgede yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğu belirlendi. Rezervin, yaklaşık 20 trilyon metreküp olduğu tahmin ediliyor. Bu da 3.5 milyar varil petrolle eşit olduğu belirtiliyor.

“Üretim testlerine başlayarak gaz akışına dair detayları anlamış olacağız.”

Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye’de bu alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Valeura CEO’su Sean Guest, “Devepınar-1 sahasında yaptığımız sondajdan elde edilen sonuçlar, bölgede yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğuna dair tahminlerimizi destekliyor. Elde ettiğimiz ilk sonuçlar bizi cesaretlendirdi. Yamalık-1 ve İnanlı-1 sahalarımızın 20 kilometre kadar uzağında da yüksek basınçlı gaz ve rezerv bulunduğu görülüyor. Yakın gelecekte birkaç alanda üretim testlerine başlayarak gaz akışına dair detayları anlamış olacağız.” diye aktardı.

İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Kanadalı şirketin Norveçli partneri Equinor ile yaptığı çalışmaların İstanbul’a sadece 2 saatlik mesafede olduğuna dikkat çekildi. Gazete, “Doğal gazı tamamen yurt dışından ithal eden Türkiye, böylece Rusya’ya olan enerji bağımlılığından kurtulabilir. Bu miktardaki doğal gaz rezervi aynı zamanda Türk ekonomisini de besleyebilir.” yorumunda bulundu.

Kaynak: YeniAkit Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.