TRABZON Büyükşehir Belediyesi TİSKİ aracılığı ile halen proje çalışmaları devam eden içme suyu projeleri kapsamında 3 adet yaparak Trabzon’a kazandırmayı hedefliyor. HES projeleri Karakaya İçme Suyu, Atasu Barajı ile Sürmene-Araklı İçme Suyu Projesi kapsamında yapılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Esiroğlu’nun Atasu Barajı kapsamında planlanan 450 KVA’lık HES’e hibe desteği veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür etti. TRABZON Büyükşehir Belediyesi TİSKİ aracılığı ile halen proje çalışmaları devam eden içme suyu projeleri kapsamında 3 adet yaparak Trabzon’a kazandırmayı hedefliyor.

HES projeleri Karakaya İçme Suyu, Atasu Barajı ile Sürmene-Araklı İçme Suyu Projesi kapsamında yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Esiroğlu’nun Atasu Barajı kapsamında planlanan 450 KVA’lık HES’e hibe desteği veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür etti.

BAKAN ALBAYRAK’TAN HİBE

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ilçesi Esiroğlu Mahallesi’nde HES yapacak. Toplam gücü 450 KVA olacak olan HES Projesinin 2018 yılında ihale edilmesi hedefleniyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, AB ve TİSKİ ortalığında yapılacak proje kısa sürede hayata geçirilmesi hedefleniyor. HES konusunda dere yataklarına hassasiyetlerinin bulunduğunu belirten Gümrükçüoğlu, “Biz hiçbir zaman dere yataklarımızı kurutacak bir işlemin içinde olmadık olmayacağız. Ama bu proje Ortahisar ilçesi Esiroğlu Mahallesi’nde mevcut olan Atasu Barajından gelen hat üzerinde planlanmıştır. Barajdan çıkan cebir kanalın devreye alınmasıyla bu HES projemizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. HES 450 KVA kapasitesinde olacaktır. Bu projemiz TİSKİ ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ortaklığıyla hayat bulacaktır. Bu projeye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı hibe olarak destek vermiştir. Sayın Bakanımızın, şehrimizin evladı olması münasebetiyle bu konuda ayrı bir destek vermiştir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.

Esiroğlu’nda Atasu Barajı kapsamında yaklaşık olarak 1 milyon 682 bin lira tutarında projelendirilen 450 KVA’lık HES için 2018 yılı ödeneğine 258 bin lira ödenek konuldu. Projenin bakanlığa sunulduğu ve 2018 yılında ihale edilmesi bekleniyor. Sürmene-Araklı İçme Suyu Projesi kapsamında da 100 KVA’lık bir HES projesi planladıklarını belirten Başkan Gümrükçüoğlu, “Bu projemiz de yine boru tipi bir HES olacaktır” dedi. Bu iki projenin yanı sıra Karakaya İçme Suyu Projesi kapsamında yapılacak olan HES’le birlikte Trabzon Büyükşehir Belediyesi Trabzon’a 3 adet HES kazandırmış olacak.

Günebakış