30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Toyota’dan Yenilenebilir Enerjiye Dev Yatırım

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Toyota, fabrikalarına ve bayilerine güç sağlamak amacıyla yeni güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal enerji santrallerinin geliştirilmesini desteklemek için bir yenilenebilir enerji fonuna 270 milyon dolar yatırım yapacak.

Otomobil üreticisi Toyota, Japonya merkezli bir yatırım şirketi olan SPARX Group tarafından kurulan yeni bir yenilenebilir enerji fonuna yatırımcı olarak katılacağını duyurdu.

Japonya’da yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmek için kurulan fon, bölgesel ekonomik kalkınmayı ve Japonya’da yenilenebilir enerjiyi daha da geliştirmeyi amaçlıyor.

Toyota, yeni fona yaptığı yatırımla “Çevresel Zorluk 2050” hedeflerine ulaşmanın bir parçası olarak, üretim tesisleri, elektrikli araçlar ve bayiler için gelecekteki elektrik tedarikine bakıyor. Fon ayrıca, azami temiz enerji kullanımını sağlayan düşük karbonlu bir toplumun gerçekleştirilmesini desteklemeyi amaçlıyor.

Fonun hedefi güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal enerji santralleri gibi çeşitli tesisler olacak. Mevcut tesislere yatırım yapmaktan ziyade, ilk aşamalardan dahil olmak için yenilerini hedef alacak. Üretilen güç Toyota fabrikalarına veya bayilerine gönderilebilecek.

Bu aslında jeotermal de dahil olmak üzere birçok yenilenebilir enerji seçeneği için büyük fırsatlar sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.