30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Toyota: Otomobillerin Enerjisi Tamamen Güneşten Karşılanamaz

JAPONYA (Enerji Portalı) – Toyota, şuanki tekolojiler ile otomobillerin ihtiyaç duyduğu enerjinin tamamının güneşten karşılanamayacağını belirtti.

Toyota’dan gelen açıklama şu şekilde:

Paranın satın alabileceği en iyi güneş panellerini, süper verimli pilleri ve onlarca yıllık araba yapımı tekniklerini bir araya getirdiğinizde teorik olarak sonsuza kadar verimlilikle çalışabilecek bir araç ortaya çıkarabilirsiniz. Ulaşımda devrim olacak bir Prius’u test etmek için Toyota Motor, Sharp ve Japonya’nın Yeni Enerji ve New Energy and Industrial Technology Development Organization of Japan (NEDO) tarafından yürütülen bir projenin de nihai amacı bu.

Tamamen elektrikli otomobiller, satış rakamları açısından benzinle çalışan araçları geride bıraksa bile, yine de ciddi bir şekilde elektrik ihtiyacına sahip ve bu yüzden dünyanın her yerinde şarj istasyon ağları kurulması gerekiyor. Fakat güneş enerjili arabaların böyle bir derdi yok. Güneş ışığı olan her yerde şarj olabilen araçlar bu bataryayla uzun mesafeler kat edebilir. Ancak Toyota’nın üzerinde çalıştığı bu proje henüz gerçekleşebilecek düzeyde değil.

Danışmanlık şirketi Carnorama’nın Analisti Takeshi Miyao, proje hakkında “Önümüzdeki yıllarda yaygın olarak kullanacağımız bir teknoloji değil. Uzun zaman alması muhtemel.”

Toyota ve Hyundai, ürettikleri otomobillerin yeterince iyi performans göstermediğini belirtti…

Tavanında güneş panelleri olan ticari modelleri daha önceden piyasaya süren Toyota ve Hyundai, daha sonrasında piyasaya sürdüğü otomobillerin yeterince iyi performans ortaya koyamadıklarını gördüler. Prius hibrid modeli ise güneş panellerini bir seçenek olarak sundu ve pili yalnızca hareket halindeyken şarj etti.

28.000 $ ‘dan daha fazla satış yapan Prius plug-in hibrid, güneş panellerini seçenek olarak sunar, ancak pili yalnızca park halinde şarj ederler. New Energy and Industrial Technology Development Organization of Japan (NEDO)’sın Güneş Enerjisi Sistemleri Müdürü Mitsuhiro Yamazaki, sürüş için maksimum gücün sadece 4 mil kadar sürdüğünü söyledi.

Toyota, Temmuz ayından itibaren güneş enerjisiyle çalışan yeni bir Prius’u test ediyor ancak elektrik istasyonlarına ihtiyaç duymayan arabaların hala çok uzakta olduğunu ifade ediyor.

Kaynak: Los Angeles Times

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.