30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Toyota, Güneş Enerjili Aracında 860 W Güç Elde Etti

JAPONYA (Enerji Portalı) – Toyota güneş enerjili elektrikli otomobili “Prius” ta %34 verimli hücrelerle 860 W çıkış gücü elde ettiğini açıkladı.

2017 yılından beri Kyocera’dan tedarik ettiği panellerle üretimini yaptığı Prius güneş enerjili otomobilinde yeni gelişmeler kaydetti. Sadece Japonya’da kullanıma çıkan model ilk çıktığı yıllarda 180 W’lık güneş enerjisi paneli ve batarya sistemi ile 6 km’lik yol kat etmeyi sağlıyordu. Şimdilerde ise Toyota,  Sharp ve New Energy and Industrial Technology Development Organization (NEDO) ile birlikte Prius’un yeni versiyonunu geliştirdi. Yeni versiyonda Prius’un tüm çatıyı, motor kapağını ve bagaj kapağını yüksek verimli hücrelerle kaplı. Yeni versiyonda Prius 860 W’lık güç ile 44,5 km sürüş sağlıyor.

2016 yılından beri yürüttükleri çalışmalar sonucunda Toyota, Galyum arsenit (GaA’lar) ve indiyum galyum arsenitin (InGaA’lar) birleştirilmesi ile oluşturulan indiyum galyum fosfit (InGaP) güneş hücresi ile %34 dönüşüm verimi elde etmeyi başardıklarını belirtti.

prius güneş enerjili araç

Toyota, yeni demo arabasını Japonya’nın Aichi vilayetindeki ve diğer bölgelerindeki Toyota City’de test edecek. Böylelikle, gerçek sürüş deneyimlerinden elde edilen bulgularla aracın daha da geliştirilerek verimli ve konforlu bir sürüş sağlaması için bilgi elde edilmiş olacak.

Şirketten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Güneş enerjili araçlarla amacımız; ulaştırma sektörü de dahil olmak üzere yeni güneş enerjisi pazarı oluşturulmasına katkıda bulunmak ve enerji ve çevre konularında çözümler bulmak.”

Toyota’nın bu duyurusu Hollanda’nın ürettiği güneş enerjili otomobili Lighyear One’nla 450 mil sürüş mesafesine çıkılabildiğini açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekici. 2021 yılında 136.000 dolar ile satışa çıkması planlanırken Prius için henüz bir fiyat bilgisi verilmedi.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.