30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Toyota, Energy Observer’a Sponsor Oldu

İSTANBUL (ENERJİ PORTALI) – Toyota, 6 yıllık bir yolculuğa çıkmaya hazırlanan dünyanın ilk hidrojenle çalışan gemisi Energy Observer’a sponsor oldu.

Toyota Mirai gibi otomobillerin yanı sıra otobüs, kamyon ve forkliftlerin de bulunduğu karadaki güç araçları için hidrojen kullanan Toyota, dünyanın ilk bağımsız otonom gemisine altı yıllık dünya turunda sponsorluk yapacak.

Özel olarak uyarlanmış yarış teknesi olan Energy Observer, yakıt ihtiyacını güneş, rüzgar ve dalganın oluşturduğu gücü ve deniz suyundan üretilen karbonsuz hidrojenden karşılıyor.

Enerji Observer’ın kaptanı Victorien Erussard, bilimsel deney gemisinin amacının tüm doğal enerjileri birleştirmek olduğunu vurgulayarak, “Hibrid ve hidrojen konusunda lider olan Toyota’yı resmi destekçimiz olarak görmekten çok mutluyuz. Toyota gibi firmaların uzmanlıklarını istiyoruz.” dedi.

– Dünyada ilk

Çıkacağı bu son sefer, Kanada’da 1983’te deniz mimarı Nigel Irens tarafından inşa edilen Energy Observer’ın ilk dünya rekoru olmayacak. Tekne, 1984’te ilk yarış yelkenlisi oldu ve 24 saatte 500 mil rekorunu kırdı.

Yarış günlerinden bu yana boyu dört kez uzatılan tekne, şuan 30.5 metre uzunluğunda ve 12.8 metre genişliğinde. Ağırlığı 28 metrik ton olan Energy Observer, bataryalarla çalışan gemilere kıyasla önemli bir ağırlık avantajına sahip.

Mimarlar, tasarımcılar ve mühendisler de dahil olmak üzere 30’dan fazla insandan oluşan bir ekip, 50 ülkede 101 limanın ziyaret edileceği 6 yıllık yolculuk için gemiyi hazırladı.

Energy Observer, 26 Ağustos – 3 Eylül tarihleri arasında Cherbourg’u, 9 – 17 Eylül tarihleri arasında da Nantes’i ziyaret edecek. Gelecek yıl için bir Avrupa turu düzenleyen mürettebat, 2020’de Olimpiyat Oyunları için Tokyo’ya ulaşmayı hedefliyor.

Mürettebat yolculuk boyunca güvenilir enerji kaynakları hakkında belgesel içerik üretecek. Belgesel, Fransız TV ağı Planète + ‘da ve 8 bölümlük bir dizi ile yayınlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir