30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Total, İran’dan Resmen Çekildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Fransız enerji devi Total, İran Güney Pars projesindeki faaliyetine resmen son verdi. Faaliyetlerine son vereceğini 2 ay önce açıklayan Total’in hisselerinin Çin devlet şirketi olan CNPC’ye devredilmesine ilişkin görüşmeler devam ediyor.

İran Petrol Bakanı Bican Zanganeh, Fransız enerji şirketi Total’in ABD’nin İran ile iş yapan yabancı şirketlere yaptırım uygulama tehdidinden dolayı, ülkesindeki faaliyetine son verdiğini açıkladı.

Reuters’ın İran devlet televizyonundan aktardığı haberine göre, Total’in Güney Pars doğalgaz projesinin 11. fazındaki çalışmalarının sona erdiğini belirten Zanganeh “(Total’in yerine) başka bir şirket getirme sürecine başladık” dedi.
Zanganeh, bakanlığın internet sitesi SHANA üzerinden bugün yaptığı açıklamada ise, Total’in ayrılma kararını iki ay önce açıklamış olduğunu belirtti.

     Dünyanın En Büyük Gaz Sahasının Kontrolü Artık Çin’de

İranlı yetkililer, Güney Pars doğalgaz projesinde Total’in yerini Çin’in devlet şirketi olan CNPC’nin alabileceğini ve bu sahada sahip olduğu yüzde 30 hisseyi yüzde 80’e çıkarabileceğini söylemişlerdi.

ABD, 2015 yılında İran ile büyük devletler arasında yapılan nükleer anlaşmadan çekildikten sonra İran’a yeniden yaptırımlar getirmişti.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.