30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Toros Üniversitesi’nde ‘Yenilenebilir Enerji’ Konuşuldu

MERSİN (Enerji Portalı) – Toros Üniversitesi Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (YETAM) tarafından ’Yenilenebilir Enerji’ paneli düzenlendi.

Toros Üniversitesi, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (YETAM) tarafından, 27 Kasım 2018 tarihinde, 45 Evler Kampüsü Kültür Merkezi’nde “Yenilenebilir Enerji Paneli 2018” düzenlendi.

Panel Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ali Özveren, Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, YETAM Müdürü Ali Kemal Havare, GENSED Onursal Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik, Türkiye Jeotermal Derneği Başkanı Prof. Dr. Orhan Şükrü Mertoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ETK Uzmanı Hakan Şener Akata, akademisyenler, çok sayıda davetli ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşti.

Havare: “Bütün dünya ülkeleri yaşanabilir bir dünya için yenilenebilir enerjinin önemini iyice anladı”

Panelin açılış konuşmasını yapan YETAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ali Kemal Havare, son yüzyılda dünyada fosil enerji kaynaklarının hızla tüketilmesinden dolayı küresel iklim değişikliklerinin gittikçe kendini hissettirmeye başladığını belirterek, “Bütün dünya ülkeleri hem kendi enerji bağımsızlıkları hemde daha da önemlisi yaşanabilir bir dünya için yenilenebilir temiz, yeşil enerji kullanımının önemini iyice anlamıştır. Paris İklim Anlaşması, her ne kadar yaptırımı olduğuna şüpheyle de bakılsa yenilebilir enerjinin ne kadar hayati olduğu, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesini 194 üye ülkenin 2016 yılında imzalamasıyla ortaya konulmuştur ve dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşma olma özelliği taşımaktadır” sözlerini söyledi.

Havare : “Avrupa ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımlarına önem veriyor”

Son yıllarda insanlığın enerji ihtiyacının karşılanmasına, ülkelere bütüncül yaklaşımlar geliştirmeye başladığını vurgulayan Havare, özellikle Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerjinin toplam enerjideki payını yükseltmek için önlerine hedefler koyduklarını söyledi. Avrupa ülkelerinin bu hedeflere ulaşmak için rüzgardan, güneşe, hidro elektrikten jeotermal enerjiye kadar bütün kaynakları verimli kullanmaya yönelik yatırımlar yapmakta olduğunu söyleyen Havare konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

Avrupa ülkeleri yenilenebilir enerji yatırımları yanı sıra enerji depolama konusunda da hızla ilerlemektedirler. Fosil kaynaklara yani sadece doğal gaz, kömür ve petrole dayalı teknolojileri yavaş yavaş terk edip, mesela elektrikli araç kullanımını artırmak için teşvikler uygulamakta ve şehirleri hava kirliliğinden kurtarıp, temiz, gürültünün olmadığı şehirlere dönüştürme hedefindedirler. 2040 yılında dünyadaki elektrikli araç sayısının 400 milyon olacağı tahmin edilmektedir” diye konuştu.

Korkmazyürek: “Küresel enerji tüketimi 2040 yılına kadar yüzde 28 artacak”

Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek ise, yaşamın vazgeçilmezi olan enerjiye talebin her geçen gün arttığını söyledi. Küresel Enerji tüketiminin 2040 yılına kadar yüzde 28 artmasının beklenmekte olduğunu vurgulayan Korkmazyürek, bunun da büyük bir bölümünün OECD dışında kalan gelişmekte olan ülkelerden kaynaklanacağı öngörüldüğünü söyledi. Rektör Korkmazyürek:

Kömür, petrol ve doğalgazın 2040 yılına kadar ana enerji kaynakları olmaya devam edeceği ve bunların toplam enerji tüketiminin yüzde 77’sini karşılıyor olacağı belirtilmektedir. Diğer taraftan dünya genelinde nükleer enerji tüketiminin de 2018-2040 döneminde 1,5 kat artacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de Kurulu gücü yaklaşık 83 bin megavat olan elektrik enerjisinin yüzde 28’i doğalgazdan, yüzde 33’ü hidroelektrikten ve yüzde 22’si de kömürden karşılanmaktadır. Güneş enerjisinin payı sadece yüzde 2,5, rüzgar enerjisinin payı da yüzde 7,75 civarındadır. Sürdürülebilir kalkınma çabaları kapsamında yenilenebilir enerjilerin payının ısıda yüzde 10’dan yüzde 25’e, taşımacılıkta da yüzde 3,5’den yüzde 19’a çıkarılması hedeflenmektedir” sözlerini söyledi.

Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren’in yaptığı Yenilenebilir Enerji konulu panel gerçekleştirildi. Panelde GENSED Onursal Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ETK Uzmanı Hakan Şener Akata enerji konusunu irdeledi ve seyircilerin sorularını yanıtladı.

Panelistlerin sunumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.