30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tokat’ta “Kenevir Ekim Şenliği” İle Ekim Yapıldı!

TOKAT (Enerji Portalı) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kenevir ile ilgili açıklamaları sonrası ekim yapılacak iller, belli olmuştu. Bu iller arasında yer alan Tokat’ta ekim işlemi, Kenevir Ekim Şenliği ile yapıldı.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Kenevir Araştırma Vakfından temin edilen 200 tohum, Tokat-Turhal arasında bulunan Kazova bölgesindeki arazide toprakla buluşturuldu.

Kenevir Ekim Senliği, Tokat Valiliği, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş birliğinde gerçekleştirildi. Toplamda 36 dönümlük alana ekimi yapılan kenevirlerden hasat zamanında 6 ton yeni tohum elde edilmesi hedefleniyor.

Tokat’ta kenevir ekiminin serbestleşmesiyle birlikte Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde de araştırma gurubu oluşturuldu. Oluşturulan gurubun genelde Türkiye’ye, özelde de Tokat’a katkı sağlamasını planladıklarını söyleyen Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof Dr Bünyamin Şahin şunları paylaştı:

“Tokat’ın kenevir ekimi ile ilgili ruhsatlandırılmış il haline getirilmesi sonrasında biz üniversite olarak bu konuyla ilgili ne yapabiliriz diye üzerinde çalıştık. Netice itibariyle Kenevir Araştırmaları Gurubunu oluşturduk. 10 kişilik akademik personelden oluşan gurubumuz şuan itibariyle çalışmalarına başladı, ilk deneme ekimimizi gerçekleştirdik. Bu çalışma gurubumuzda bitki ıslahı, bitki genetiği, bitki koruma, sulama hatta tarım ekonomisine varana kadar birçok alandan uzman öğretim üyelerimiz bulunuyor. Bu öğretim üyelerimiz genelde Türkiye’ye özelde de ilimize katkı sağlamak maksadıyla, kenevir üretimine, kenevir üretiminde halkımıza ve üreticilere destek sağlayacak.”

Yapısındaki uyuşturucu madde anından dolayı kontrollü ekilmesi gereken kenevir, İzmir, Uşak, Kütahya, Burdur, Antalya, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop, Samsun, Çorum, Amasya, Ordu, Tokat, Yozgat, Kayseri, Malatya ve Rize’de ekilebiliyor. Bilimsel araştırma amacıyla ana veya tali bitki olarak kenevir yetiştiriciliğine, belirlenen bölgeler dışında da Tarım ve Orman Bakanlığı’nca izin verilebiliyor.

Kenevir, otomobil sektöründe doğal fiber parçalar, ağaç işleme sanayisi, kenevir talaşından doğal inşaat malzemeleri, kumaş ve kanvas ürünler, gemi halatı, izolasyon malzemeleri, kozmetik ürünler, biyodizel, biyokütle yoluyla enerji üretimi, gıda ve yem, kağıt sanayisi, banknot gibi çok geniş alanda kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.