30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tokat Belediyesi, Çamurdan Elektrik Enerjisi Üretecek

TOKAT (Enerji Portalı) – Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, çamur atıkları yakarak elektrik üretimi sağlayacaklarını söyledi.

Tokat Belediyesi tarafından 6’Incısı düzenlenen “Okullararası atık pil toplama” ve “Öğrenciler atık elektronik eşya topluyor” yarışmalarında dereceye giren okullar ödüllendirildi. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun makamında düzenlenen programda dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan‘ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Kampanyasına Tokat Belediyesi olarak bizler de destek verildiğinin altını çizen Başkan Eroğlu, atık piller, atık elektronik eşyalar, atık yağlar vb. birçok şey sıfır atık kapsamında değerlendirildiğine söyledi.

Başkan Eroğlu, yarışma kapsamında bin 300 kilogram atık pil, 6 bin 63 kilogram da atık elektronik eşya toplandığına dikkat çekti. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Uzun yıllardan beri yaptığımız, süre gelen önemli bir çalışmaya imza atıyoruz. Cumhurbaşkanımızın değerli eşi Emine Hanımefendi’nin himayesinde başlatılan Sıfır Atık Kampanyasına Tokat Belediyesi olarak bizler de destek veriyoruz. Atık Piller, Atık Elektronik Eşyalar, Atık Yağlar vb. birçok atık, Sıfır Atık kapsamında değerlendiriliyor. Bu ilk başta Belediyelerin görevi. Her türlü atıkların düzenli bir şekilde toparlanarak bunların bertaraf edilmesini sağlıyoruz.

Günlük 160-170 Ton civarında çöp topluyoruz ve bunları Katı Atık Tesisimizde düzenli depolama sahamızda bertaraf ediyoruz. İhale usulü ile gelen tüm çöplerimiz ayrıştırılarak elektrik üretiliyor ve düzenli bir şekilde toplanmasını sağlıyoruz. Katı Atık Depolama Tesisimizde yeni bir Lot daha yapmak için ihalemizi yaptık ve Tokat’ın 20 yıllık daha çöplerini burada düzenli depolayacak ve elektrik üretmeye devam edeceğiz.

Çamur atıklarını yakarak elektrik üretimi sağlayacak

Tokat’ın tüm atık suyu daha önceden Yeşilırmak’a dökülüyordu. 2013 Yılında hayata geçirilen Atık Su Arıtma Tesisi projesi ile artık atık sular arıtıldıktan sonra Yeşilırmak’a bırakılıyor. Üniversite kavşağı bölgesindeki tesisimizde tüm atık sular tamamen arıtılıyor. Yeni yaptığımız ihale ile Türkiye’de ilk olarak, oradaki çamur atıklarını yakarak elektrik üretimi sağlayacağız. Böylece Türkiye’de bir ilke daha imza atmış olacağız.

Bir diğer atık tesisimiz ise Tıbbi Atık Tesisimizdir. Tıbbi anlamdaki tüm atıkları da bu tesisimizde toplayarak işliyor ve hem çevreye zararını önlüyoruz hem de ekonomiye kazandırıyoruz. Yine son birkaç yıl önce eski vahşi çöp depolama alanımızda projemizi gerçekleştirerek çevreye zarar vermesine engel olduk ve o bölgeyi Lavanta Bahçesi haline getiriyoruz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 750 Bin TL’lik destek!

Çevreyle ilgili yeni bir çalışmamız ise Çevre Eğitim Parkı projemizdir. Yaklaşık 6 dönümlük alanda yapacağımız Çevre Eğitim Parkı’nda yeni birçok faaliyete imza atacağız. Evlerde, işyerlerinde biriken atıkları, ünitelerde biriktirerek, çocuklarımıza eğitim ve çevreye yönelik dersler verilecek. Atıklarla ilgili, çevreyle ilgili ayrı bir konsepte eğitimlerin, parkların olduğu bu projemiz için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 750 Bin TL’lik destek aldık. Projemizin tamamı 2,5-3 Milyon TL’lik bir proje olacak.

Ayrıca şehrimizin birçok noktasında yeşil alan oluşturma ve ağaçlandırma çalışmalarımıza hız verdik. Bu yıl 20 Bin fidanı toprakla buluşturmayı hedef edindik.  Daha yeşil bir Tokat’ı imar edeceğiz. Her iki yarışmamızda da dereceye giren okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Asıl ödül, çevreye verdiğimiz faydadır ödüllerimizin yanında yine okullarımıza çeşitli katkılarda bulunacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.