30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TOGG Ceo’su: Türkiye’nin Otomobili Millidir ve Yerlidir!

BURSA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOGG CEO’su Gürcan Karakaş TOGG’un, Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu.

TOGG’in inşaat başlangıç töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şunları söyledi:

“Türkiye’nin Otomobilinde önemli bir eşiği bugün geride bırakıyoruz. Yılların hayali, Gemlik’te, tam burada inşa edilecek yerleşkede gerçeğe dönüşecek. Çevre dostu akıllı otomobilimiz, yine çevre dostu akıllı bir tesisten yollara çıkacak. Heyecanlı ama bir o kadar da gururluyuz.

Türkiye ekonomisi geride bıraktığı 18 yıllık süreçte, sanayide, ihracatta ve inovasyonda büyük atılımlar gerçekleştirdi. Bu atılımların hepsinin temelinde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde uygulanan politikalar ve başlatılan projeler var. Böylece bir yanda kalkınmada sınıf atlarken, diğer yanda milletimizin refahını çok daha ileri noktalara taşıdık.”

“Sıfırdan kurduğumuz Ar-Ge Merkezleri ve Teknoparklarımız var”

Türkiy’nin, hemen hemen her sektörde üretim yapma kabiliyetine sahip olduğunu söyleyen Bakan Varank şunları ekledi:

“Planlı sanayileşmeye ev sahipliği yapan, yurdun dört bir yanına yayılmış üretim altyapılarımız var. Parlak ve yenilikçi fikirleri yeşerten, sıfırdan kurduğumuz Ar-Ge Merkezleri ve Teknoparklarımız var. İşte bu kurulu altyapılar sayesinde; Dünya standartlarında bir yoğun bakım solunum cihazının seri üretimini, hem de salgın döneminde, rekor sürede gerçekleştirebildik.

Aşı ve ilaç alanındaki çalışmalarımızla, dünyada takip edilen bir ülke haline geldik. Savunma sanayindeki yüksek teknolojili ürünlerimizle, güçlü bir küresel oyuncu olma yolunda hızla ilerliyoruz. Raylı sistemlerde büyük atılımların eşiğindeyiz.

Elbette bunlarla yetinmek niyetinde değiliz. Hedefimiz, yüksek teknoloji üreten, hatta teknolojiye yön veren öncü ülkelerden birisi olmak. İşte Türkiye’nin Otomobili de, otomotiv endüstrisini önümüzdeki çağa hazırlamak için üzerinde titizlikle durduğumuz son derece kritik bir proje.”

“Bu teknolojiyi kullandığınızda otomobiliniz, ağa bağlanan her şeyle konuşabilir hale geliyor”

Aralık ayında, Türkiye’nin otomobilini dünyaya tanıttıklarını belirten Bakan Varank şu ifadeleri kullandı:

“Girişim Grubu çalışmalarına hız kesmeden devam etti. Ekip genişletildi, Avrupa Birliği ve Çin’de tasarımlar tescillendi. Tedarikçi seçimlerinin de büyük bölümü tamamlandı. TOGG’un tedarikçileri arasında, daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış gencecik girişimler, start-up’lar var. Bu firmalar farklı düşünüyor, yeni ve özgün işlere imza atıyor.

Bunlardan birisi Ankara’dan, ODTÜ Teknokent’ten çıkmış bir erken aşama girişim. Bu gençler otomobilimizin kameralarını üretecek. Bir diğer tedarikçi Almanya’da yaşayan bir Türk girişimcinin kurduğu start-up. Akıllı yaşam teknolojileri alanında çalışan bu firma; otomobilin şehirle, yolla ve şarj istasyonlarıyla iletişimini sağlayan altyapıyı geliştiriyor. Çok daha basit bir ifadeyle, bu teknolojiyi kullandığınızda otomobiliniz, ağa bağlanan her şeyle konuşabilir hale geliyor.

Son örnek de oldukça dikkat çekici. Bu tedarikçimiz, artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanıyor. Böylece navigasyon sisteminin adeta gözünüzün önünde canlanmasını sağlıyor. Bakınız bu girişim ülkemizde kurulmasına rağmen, Türkiye’de kendine pazar bulamadığı için ABD’ye yerleşmiş. İşte TOGG’la birlikte, bu ekibi de yeniden ülkemize kazandırmış olduk.”

“Ekosistemi, özgün bakış açımızla ve Türk imzasıyla temelden inşa edeceğiz”

Yenilikçi ve peşinden koşulan işlere imza atmak için illa ki büyük paralara ihtiyaç olmadığını ifade eden Bakan Varank şu açıklamaları ekledi:

“Entelektüel sermayeniz güçlüyse, kapılar ardına kadar size açılabiliyor. İşte biz Türkiye’nin Otomobiliyle, sektörde küresel bir marka oluşturmanın yanında, bu işe katkı sunan tedarikçilerimizin de marka olmasının önünü açıyoruz.

Türkiye’nin Otomobiliyle mevcut tedarikçileri güçlendirmenin yanında, oyuna yetenekli ve kabiliyetli yeni oyuncular katacağız. Bu oyuncuları, küresel rekabete hazırlayacağız. Böylece ekosistemi, özgün bakış açımızla ve Türk imzasıyla temelden inşa edeceğiz.

Sektörle sıkı işbirliği içinde hazırladığımız Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritasında bu konuları detaylı bir şekilde çalıştık. Yakın zamanda yol haritamızı da kamuoyuyla paylaşarak, Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak bu planı uygulamaya başlayacağız.”

“Burası, üretim değil teknoloji üssü olacak”

Fabrikanın üretim değil, teknoloji üssü olacağını belirten TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhurbaşkanımız 2017’de bize bir çağrı yaptı. Türkiye’nin otomobili hayalini gerçekleştirme görevini bize verdi. Babayiğitlerimizle beraber uzun ve zor bir yolculuğa çıktık. Otomotiv dünyası bütün dünyada kabuk değiştirirken Türkiye masada önemli bir oyuncu haline gelecek. Çünkü bu 83 milyonun otomobili. Sadece Türkiye’de üretilmeyecek markası, patenti tasarımı bizde olacak. Biz bu işi başaracağız. TOGG ile başlattığımız yeni ortaklık kültürü ülkemizde bir ilk. Fabrikadan fazlasını buraya inşa ediyoruz. Burası, üretim değil teknoloji üssü olacak.”

“Akıllı bir otomobilin akıllı ve temiz bir tesisten çıkmasını istiyoruz”

“2022’nin son çeyreğinde aracın banttan inişini kutluyor olacağız” diyen TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Bilinirlik düzeyimiz yüzde 90’ın üzerine çıktı. Bu gerçek bizi TOGG markası ile yolumuza devam etme konusunda bizi cesaretlendirdi. Türkiye’nin Otomobili millidir ve yerlidir. Mülkiyet hakkı bizimdir. Bu bizi bağımsız ve özgür yapar. Lisansı ve imtiyaz hakları bize aittir. Teradikçilerimizin yüzde 93’ünü tamamladık. Pandemi döneminde bizim gibi projeler ya durduruldu ya ertelendi.

Bizim ekibimiz büyüyor. Ekosistemimiz büyüyor. İçinde yer aldığımız Bilişim Vadisi, uluslararası şirketlerin geldiğini görüyoruz. Fabrikamızı 175 bin araç üretecek şekilde tasarlıyoruz. Akıllı bir otomobilin akıllı ve temiz bir tesisten çıkmasını istiyoruz. Üretimin her aşamasında kamera ve sensörlerle hataları engelleyen bir sistem kuruyoruz. Türkiye’nin ilk Avrupa’nın en temiz tesisini burada kuracağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.