30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TOBB, Geçtiğimiz Yıl Kurulan Enerji ve Madencilik Şirketlerinin Sayısını Açıkladı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TOBB verilerine göre, enerjinin alt sektörlerinden elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı ile madencilik ve taş ocakçılığı alanında faaliyet göstermek üzere kurulan şirket sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,7 artarak bin 229’a yükseldi. Gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 38,3 azalışla 169 oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), geçtiğimiz yılda kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Verilere göre; enerjinin alt sektörlerinden elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı ile madencilik ve taş ocakçılığı alanında faaliyet göstermek üzere kurulan şirket sayısı geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 12,7 artarak bin 229’a yükseldi. Gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 38,3 azalışla 169 oldu.

Açılan şirket sayısı yüzde 12,7 artarak bin 229’a yükseldi…

Geçtiğimiz yıl kurulan şirketlerin 592’si elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımında, 637’si madencilik ve taş ocakçılığı alanında faaliyet gösterdi. Geçen yıl kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 98, madencilik ve taş ocakçılığında 71 oldu.

Kapanan şirket sayısı da 9,9 artışla 674’e yükseldi…

Aynı alanda kapanan şirket sayısı 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 9,9 artışla 674’e yükseldi. Kapanan gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise yüzde 79,6 artışla 97’yi buldu. Geçen yıl kapanan şirketlerin 618’i elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımında, 56’sı madencilik ve taş ocakçılığı alanında faaliyet gösteren şirketlerden oluştu.

2018’de kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı ise elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımında 65, madencilik ve taş ocakçılığında 32 oldu.

TOBB’un hazırlamış olduğu rapora aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

TOBB_2018 Kurulan-Kapanan Şirket Raporu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.