30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TMMOB’den JES Projelerine Yönelik Açıklama

İSTANBUL (Enerji Portalı) – TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Kamu yönetimi, tüm enerji yatırımlarında ve özel olarak JES projelerinde insan yaşamının ve yaşam alanlarının olumsuz yönde etkilenmemesi konusunda, kuralları geçersiz kılacak istisnaları kurgulamakla değil, kuralları istisnasız uygulamakla yükümlüdür.” dedi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin jeotermal enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olduğunu kaydetti.

Jeotermal kaynaklara dayalı elektrik üretimi amaçlı santral yatırımları son yıllarda yoğunlaştığını belirten Yener, “Bugüne değin tespit edilen elektrik üretimine uygun sahaların tamamı, genel olarak Ege Bölgesinde ve Aydın, Manisa, Denizli, İzmir, Kütahya ve Çanakkale illerindedir. İşletmede olan jeotermal esaslı elektrik santrallerinin (JES) üçte ikisine yakın bir bölümü Aydın’da kurulmuş olup, halen yatırım sürecinde olan, ön lisans ve planlama aşamasındaki yeni JES proje stokunun da dörtte biri Aydın il sınırları içindedir.” ifadelerini kullandı.

Yener, Jeotermal elektrik üretimi yatırımlarının bu denli yoğunlaştığı Aydın’da ve Manisa’da bazı santrallerin insana ve çevreye zarar veren uygulamalarında, halkın, halkın temsilcisi olan demokratik platformların, meslek örgütlerinin eleştiri ve itirazları, merkezi ve yereldeki kamu kurum ve yönetimleri tarafından dikkate alınmadığını iddia ederek, şunları ifade etti:

“Ortak varlığımız olan bu doğal kaynağın en doğru, sürdürülebilir ve çevreye en uygun düzeyde kullanımını zorlayacak bir kurallar dizisinin hazırlanması talebi, yıllardır kamuoyu önünde odamızca gündeme getirmiş olmasına karşın yerine getirilmemiş ve uygulamaya konulmamıştır. Kamu yönetimi, tüm enerji yatırımlarında ve özel olarak JES projelerinde insan yaşamının ve yaşam alanlarının olumsuz yönde etkilenmemesi konusunda, kuralları geçersiz kılacak istisnaları kurgulamakla değil, kuralları istisnasız uygulamakla yükümlüdür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.