30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TMMOB Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Konutlarda Enerji Verimliliğini Anlattı

ESKİŞEHİR (Enerji Portalı) – TMMOB Eskişehir Makina Mühendisleri Odası, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerinde  bina yöneticilerine yönelik “Enerji Verimliliği ve Tasarrufu” konulu bir seminer düzenledi.

TMMOB Eskişehir Makina Mühendisleri Odası, Tepebaşı ve Odunpazarı İlçelerinde  bina yöneticilerine yönelik “Enerji Verimliliği ve Tasarrufu” konulu bir seminer düzenledi. eminerin açılışın konuşmasını yapan Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Atila Tomsuk:

“Apartmanlarınızda, evlerinizde kullanacağınız enerjinin verimliliği ve tasarrufu hem kendi maddi gücünüz hem ülkemiz için çok önemli. Enerji komisyonumuzun hazırladığı bir etkinlik var. Biz yıllardır bütün okullarda ilkokul ve ortaokullarda 6 yıldır yapıyoruz. Genç arkadaşlarımıza eğitim veriyoruz. Sizlerin de bu bilgilerinizi tazelemek için brifing verecekler. Brifing sonrası aklınıza takılacak soruları yöneltebilirsiniz. İsterseniz daha sonra odamıza gelip bilgi alabilirsiniz.” dedi.

Evlerde enerji tasarrufu nasıl yapılır, apartmanlarında neler yapılması lazım gibi konuları bir sunum yapan Makina Yüksek Mühendisi ve Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Enerji ve Çevre Komisyonunda görevli olan Aysun Alper, enerji tasarrufunun gereksiz enerji harcayan cihazların kapatılarak kullanılması olduğunu vurguladı.

Alper, “Enerjide tasarruf, parada tasarruf, gelecekte güvencedir. Enerji verimliliği; binalarda yaşam standartı ve hizmet kalitesinin endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşümüne yol açmadan enerji tüketiminin azaltılmasıdır.

Unutmamamız gereken ise hiçbir enerjinin kaybolmadığıdır. Olsa olsa başka bir enerji türüne dönüşür.   
Enerji verimliliği ile enerji tasarrufu kavramları arasındaki fark nedir?
İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan, daha az enerji tüketen teknolojik lambaların kullanılması verimliliktir.

Kullanacağımız ev aletlerini satın alırken sadece fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da karşılaştıralım. Cihazın 10–15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödediğiniz parayı bize geri kazandırır.” diye belirterek konutlarda yapılacak basit uygulamaları sıraladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.