30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TMMOB 12. Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi Yayımda!

DİYARBAKIR (Enerji Portalı) – TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası tarafından “Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış” temalı TMMOB 12. Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi yayımlandı. 

TMMOB adına Elektrik Mühendisleri Odası tarafından “Enerji, Ekoloji ve Toplumsal Barış” temasıyla 4-5-6 Aralık 2019 tarihlerinde Diyarbakır’da gerçekleştirilen TMMOB 12. Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi yayımlandı

Sonuç bildirgesinde yenilenebilir enerji alanında şu açıklamalar yer aldı:

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ortaya çıkış hedeflerinden farklı şekilde kullanılmakta, enerji piyasasının şekillendirmesine aracılık etmektedir. Çıkış amacı dışa bağımlığı azaltma ve yenilenebilir kaynakları artırma olarak ifade edilen bu mekanizmalarla bugün, küresel finansa bağlı olan döviz kurları ile alım garantileri verilmektedir.

Küresel para piyasalarının eline bırakılan sistem neredeyse bir çeşit “enerji borsası” gibi çalışır hale gelmiştir. YEKDEM ve YEKA bu rant aracı halinden çıkarılarak fosil yakıtların kullanımını ve dışa bağımlılığı azaltma amaçlarıyla kullanılmalı, küçük kapasiteli ve ekonomik olarak yüksek getirisi olmayan verimli sahaları destekleyen bir işlevde olmalıdır.”

Nükleer enerji ve verimlilik…

“Türkiye’deki nükleer santral projelerinin anlaşmaları incelendiğinde, pahalı ve uzun süreli alım garantileriyle elektrik fiyatlarında yükselmeye yol açacakları ve iddia edilenin aksine dışa bağımlılığı artıran nitelikte oldukları görülmektedir. Kurulması planlanan hiçbir yerde çevre halkının onayı bulunmamaktadır. Ayrıca nükleer santralleri denetleyecek ve güvenliği sağlayacak mekanizmalara ilişkin geliştirilmiş bir politika da görülmemektedir. Nükleer santraller bir kaza halinde, yüksek oranda ölümcül sonuçlara, yüz yıllarca süren çevre felaketine ve küresel düzeyde yıkıma yol açmaktadırlar. Nükleer enerji santrallerinin atık depolaması ya da bertaraf edilmesine ilişkin sorunlar da ortada durmaktadır.

Türkiye`nin gelecekte ihtiyaç duyacağı enerji, enerji verimliliği ile yüzde 25 oranında sağlanabilir, elektrik enerjisinde kayıpların düşürülmesi ve enerjinin etkin kullanımıyla temin edilebilir. Kaldı ki var olan kurulu güç, Türkiye`nin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak kapasitededir. Türkiye bir an önce bütün nükleer santral projelerini durdurmalı ve nükleer enerji politikalarına son vermelidir.”

TMMOB 12. Enerji Sempozyumu Sonuç Bildirgesi’nin tamamına aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.