30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TKDK IPARD II Güneş Enerjisi Hibe Destek Rehberi

Kerem ÇİLLİ (Videolu Köşe Yazısı) – TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarafından geçen hafta yayınlanan duyuru ile dokuzuncu çağrı ilanına çıkmış bulunmaktadır. Güneş enerjisi konusundaki desteklerinde içerisinde yer aldığı bu rehbere temel başlıkları ile bakalım. TKDK IPARD II güneş enerjisi hibe destek rehberi ile hızlıca temel bilgileri verelim…

IPARD II Başvuru tarihi ne zaman?

Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır.Başvuruların son teslim tarihi 26.06.2020, saat 18:00’dir.

Başvurudan kimler yararlanabilir?

Toplamda 88 sayfadan oluşan TKDK IPARD II başvuru çağrı rehberinin 6.sayfasında detaylı olarak belirtilmek ile birlikte nihai yararlanıcılar: Çiftlik içi veya dışı faaliyetlerini çeşitlendiren çiftçiler veya çiftlik hane halkı üyeleri, Kırsal alanlardaki gerçek kişiler Kırsal alanlardaki özel tüzel kişilerdir.

Hangi iller destek kapsamında?

Afyonkarahisar Ağrı Aksaray Amasya Ankara Ardahan Aydın Balıkesir Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Elazığ Erzincan Erzurum Giresun Hatay Isparta Kahramanmaraş Karaman Kars Kastamonu Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muş Nevşehir Ordu Samsun Sivas Şanlıurfa Tokat Trabzon Uşak Van ve Yozgat.

Yenilenebilir Enerji Tesisleri

Sayfa 13 te bahsedilen , uyulması gereken güneş enerjisi yatırım koşulları;

Bu faaliyet kapsamındaki yatırımların başvuru sahibinin statüsüne bakılmaksızın kırsal alanda olması gerekmektedir.”

Elektrik ve ısı üretimi amacı ile her türlü yenilenebilir enerji faaliyetleri (hidroelektrik hariç), aşağıda belirtilenler dahil olmak üzere uygundur;

 – Fotovoltaik güneş enerjisi sistemleri,

 – Konsantre güneş enerjisi sistemleri,

 – Rüzgar enerji sistemleri,

Jeotermal, biyokütle, mikrokojenerasyon (elektrik ve/veya ısı üretimi için) “

• 5 MW kapasiteye kadar olan yenilenebilir enerji yatırımları (mikro-kojenerasyon yatırımları için 100 kWe’ye kadar) desteklenecektir.

• Eğer yatırım yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretilmesini hedefliyor ise, ulusal şebekeye bağlanılması zorunludur ve aşağıda belirtilen koşullar karşılanmalıdır:

– Başvuru sahibi, başvuru paketi ile birlikte, şebekeye bağlantının mevcut olduğunu tasdik eden ve yetkili kurum tarafından verilen (elektrik dağıtım şirketleri, organize sanayi bölgeleri, Türkiye Elektrik Dağıtım Şirketi vb.) bir doküman/sertifika sunacaktır.

 – Başvuru sahibi nihai ödeme talebi paketi ile birlikte ilgili makamlar tarafından verilen geçici kabul tutanağını sunacaktır.”  Şeklinde detaylandırılmıştır. Ayrıca arıcılık faaliyetleri ile ilgilenenlerin yenilenebilir enerji yatırımlarına müsaade olacağı ve 3 kW kapasiteye kadar şebeke bağlantısız (off-grid) sistemlerin kurulumunu da uygun olarak değerlendirecekleri belirtilmiştir.

Destek bedelleri ne kadar?

Her bir yatırım için alt ve üst uygun harcama limiti en az 5.000 Avro en fazla 500.000 Avro olarak belirlenmiş ve bu dönemde Avro kuru hesaplamalarda 1 € = 7,2475 TL kabul edileceği belirtilmiştir. ( sayfa 16 da detaylı olarak incelenebilir)

Destek oranları nedir?

Farklı illerde farklı hibe destek oranları belirlenmiştir bununla ilgili aşağıdaki tablo size yardımcı olacaktır. Detaylı bilgi için TKDK il koordinatörlükleri ile görüşebilirsiniz.

Sonuç olarak ;

Enerji maliyetlerini azaltmak için güzel bir destekleme mekanizması ve evrak süreçleri biraz yorucu olsa da yatırım geri dönüş sürelerini ciddi oranda aşağıya çekebilecek bir fırsattır. Dökümanları detaylı inceleyebileceğiniz linkler aşağıdadır. Youtube anlatım videomuz makale içerisindedir.

Döküman 1

Döküman 2

Kanalıma Abone Olun!

Köşe Yazarı:

Kerem ÇİLLİ

Teknik Destek Mühendisi
keremcilli@technicall.com.tr 

kerem çilli

1 Yorum

  • Melehat özgür dedi ki:

    Antalya’nın yayla kesimi gibi güneş alma kapasitesinin yüksek olduğu bir bölgeyi bu programın kapsamı dışında bırakmanın ne anlamı olabilir acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.