30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tianwan NGS’nin 4.Ünitesi Devreye Alındı

ÇİN (Enerji Portalı) – Rusya ve Çin’in ekonomik işbirliğinde hayata geçirilen en büyük proje olan Tianwan Nükleer Enerji Santrali’nde 22 Aralık tarihinde 4’üncü Güç Ünitesi ticari işletime başladı. Böylece 4’üncü ünitenin devreye alınma süreci başarıyla tamamlanmış oldu.

Rusya ve Çin’in ekonomik işbirliğinde hayata geçirilen en büyük proje olan Tianwan NGS’de 22 Aralık tarihinde 4’üncü Güç Ünitesi ticari işletime başladı. Böylece 4’üncü ünitenin devreye alınma süreci başarıyla tamamlanmış oldu.

Önümüzdeki günlerde, Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu NGS’yi yapan Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu ROSATOM’un Mühendislik Birimi’nin bir bölümü olan Atomstroyexport ile Çinli Jiangsu Nuclear Power Corporation (JNPC) arasında, Tianwan NGS’nin 4’üncü ünitesi için Ön Kabul Sertifikası imzalanacak.

ROSATOM’un Mühendislik Birimi’nden, Çin’deki Projelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Alexey Bannik, şunları söyledi:

“Bu tesisin işletimi için 2 yıllık bir teminat süresi başlatıldı ve bu süre sona erdiğinde ünite Çin tarafına devredilecek. Tianwan NGS’nin ikinci aşamasının tamamen takvime uygun şekilde oluşturulduğunu güvenle söyleyebiliriz. Bu önemli olay da bunu göstermektedir. Ayrıca, Tianwan NGS’nin 4’üncü ünitesinin Aralık ayında ticari işletiminin başlaması gibi oldukça önemli bir aşama, santralin 3’üncü ve 4’üncü ünitelerinin Rus ve Çinli uzmanların ortak çabalarıyla 2018 yılında faaliyete geçmesinin sağlandığı anlamına gelmektedir. Bizler bu yorucu çalışmanın 2010 yılında kabul edilen sözleşme takvimine uygun olarak gerçekleştirilmesinden gurur duyuyoruz. Bu olaya Rusya’da özel bir mesleki günde, Enerji Mühendisi Günü’nde tanık olmak da ayrıca önem taşımaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir