Avustralya’nın En büyük üniversitelerinden The University of New South Wales , enerji kullanımı üzerine karbon tarafsızlığını yakalamaya ve tüm enerji ihtiyaçlarını güneş fotovoltaikleri (güneş PV) ile karşılamaya hazırlanıyor.

The University of New South Wales (UNSW) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Maoneng Australia ve Origin Energy ile saha dışı güneş enerjisi PV şirket enerji alım anlaşması için “üçlü bir düzenleme” yaptığını duyurdu.Buna göre Fotovoltaik, ışığı doğrudan güneşten elektrik haline dönüştürmenin bir yolu oldğunu vurgulayarak Üniversite Elektrik ihtiyacının Güneş Enerjisinden üretileceğini duyurdu.

Söz konusu anlaşma Aralık ayında imzalandı. UNSW, şartları uyarınca, güneybatı New South Wales’deki Maoneng Sunraysia Güneş Çiftliğinden 124.000 megavat saat yenilenebilir enerjiyi satın alacak.

Tesisin inşaatına bu yıl başlanacak ve 2019 yılının ikinci çeyreğinde güneş enerjisi üretiminin sağlanması bekleniyor. Solar Çiftlik inşa edilirken Origin Energy, UNSW’ye elektrik sağlayacak.

UNSW’nin başkan ve başkan yardımcısının yaptığı açıklamada, “Bu simge niteliğindeki girişim, UNSW’nin 2020 yılına kadar enerji açısından karbon tarafsızlığı hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik heyecan verici bir adım ve olumlu bir küresel etki yaratma taahhüdümüzü yansıtmaktadır” dedi.

Jacobs, anlaşmanın UNSW’ye “karbon emisyonsuz elektrik tedariklerini, fosil yakıtla tedarik edilen kaynaklara kıyasla ekonomik ve çevre açısından cazip bir maliyetle sağlamak” sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yapılan bir yenilenebilir pazar analizi ve tahmini, geçen yılın sonuna doğru yeni güneş PV kapasitesinin 2016’da yüzde 50 oranında arttığını belirtti. Güneş PV’lerinin eklenmesi, diğer yakıtlardan daha hızlı büyüdü ve net büyümeyi aştı. IEA ekledi.