30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Texas Üniversitesi, Enerji Üretimi Ve Depolamasını Entegre Eden Yeni Güneş Sistemi Geliştirdi

Texas Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, güneş enerjisi “Aşil topuğu” nun  üstesinden gelmek için pil depolama teknolojisindeki araştırmaları hızlandırmak amacıyla Texas Enerji Bakanlığı tarafından 3 milyon dolar ile desteklendi.

Texas Üniversitesinin Cockrell Mühendislik Okulu, maliyetleri azaltma potansiyeline sahip güneş enerjisi ve depolama sistemlerini entegre ederek, önemli ölçüde daha küçük olan bir sistem geliştirdi. M4 inverter olarak adlandırılan sistem, güneş panellerinin DC çıkışını orta voltaj alternatif akımına dönüştürmenin temel fonksiyonunu geliştirecek.

M4 invertör mevcut sistemlerden daha kompakttır, üretilme şekline sahip modüler doğası nedeniyle daha fazla verim ve daha az maliyete sahiptir. Ayrıca güç yedekleri ile güvenilir çalışma sağlar.

M4 invertör ayrıca, güneş frekansı dışında güneş şebekelerindeki siyah çıkışları önleyerek dahili hızlı frekans kontrolüne sahiptir.

Texas Enerji Departmanı ayrıca, PV güvenilirlik zorluklarını ele almak, PV sistemlerinin kurulum ve bakım maliyetlerini düşürmek ve maliyeti azaltmak için kritik öneme sahip projeler için erken aşamada güneş enerjisi elektroniği teknolojilerini ileriye götürmek üzere dokuz projeye 20 milyon dolarlık kaynak sağladı.

Elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörü Alex Huang şunları söyledi: “Güneş enerjisi depolama çözümümüz sadece sermaye maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda çok işlevli özellikleriyle işletme maliyetini de düşürüyor. Bu işlevsellikler, yarının güç şebekelerinin daha yüksek oranda güneş enerjisine ev sahipliği yapmasını sağlayacaktır. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir