30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


TETAŞ, EÜAŞ Bünyesinde Birleştirildi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun Hükmünde Kararnamerlede değişiklik yapılması hakkındaki 703 sayılı KHK ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), EÜAŞ bünyesinde birleştirildi.

Resmi Gazetenin mükerrer sayısında, Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki KHK yayımlandı.

3154 sayılı Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırıldı.

Enerji Piyasası Kanunun maddelerinde yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde, “ilgili bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” olarak, “Başbakan”a ibaresi “Cumhurbaşkanı”na, “Başbakan” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde değiştirildi.

EÜAŞ, mülga TETAŞ’ın taraf olduğu mevcut sözleşmeler kapsamında imzalamış olan enerji alış ve satış anlaşmaları yürütecek. Şirket ayrıca elektrik enerjisi mübadele, ithalat ve ihracat anlaşmaları ile mevcut imtiyaz ve uygulama sözleşmeleri kapsamında enerji alış ve satış anlaşmaları imzalayabilecek.

EÜAŞ, Elektrik Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuatı kapsamında elektrik enerjisi ve kapasitesi alım ve satımına ilişkin ikili anlaşmalar yapacak ve yürütecek. Aynı zamanda organize toptan elektrik piyasalarında faaliyette bulunabilecek.

Kanun yürürlüğe girdiği tarihte TETAŞ ve EÜAŞ, EÜAŞ bünyesinde birleştirildi.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte mülga TETAŞ’ta görev yapan tüm personel, kadro, pozisyon, mali ve özlük hakları ile birlikte herhangi bir işleme gerek kalmaksızın EÜAŞ’a atanmış sayıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.