30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tesla’nın Çin’deki Fabrikası Üretim İçin Gün Sayıyor!

ÇİN (Enerji Portalı) – Tesla’nın Çin’de kurduğu elektrikli otomobil fabrikası bu ay üretime başlayacak.

Tesla’nın Çin’in Şangay kentinde kurulmakta olan fabrika inşaatının tamamlandığı, Çin hükümetinden gerekli tüm izinlerin alındığı ve Ekim ayı içerisinde Model 3 otomobillerin üretimine başlanacağı öğrenildi.

2 milyar dolarlık tesis 500.000 adet üretim kapasitesine sahip olacak…

Çin’de tamamı yabancı sermayeli ilk otomobil fabrikası olma özelliğini taşıyan tesisteki üretim sürecinin ABD’dekine kıyasla daha sade ve maliyet etkin olacağını belirten yetkililer, yıllık kapasite için iki evre planlandığını ve birinci evrede yıllık 250.000 adet, ikinci evrede ise yıllık 500.000 adet kapasitenin hedeflendiği belirtildi.

Tesla’nın ABD dışındaki ilk tesisi olan fabrikaya 2 milyar dolar tutarında yatırım yapıldı. Tesla yetkilileri, Ekim ayında hemen bir miktar üretime başlanacağını ancak, gerçek üretim hacminin görülebilmesi için, gelen sipariş miktarı, yeni başlayan işçilerin performans durumu ve tedarik zincirinin işleyişi gibi faktörlerin netleşmesi gerektiğini söyledi.

Çin’de Temmuz ve Ağustos aylarında elektrikli otomobil satışlarında azalma yaşanmıştı…

Çin’in dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı olması ve Amerika ile Çin arasında devam eden ticaret savaşı nedeniyle ekstra gümrük tarifelerinin devrede olması, Tesla’nın Çin’de fabrika kurma kararı almasında etkili olmuştu.

Çin’de Temmuz ve Ağustos aylarında elektrikli otomobil satışlarında azalma yaşanmasına rağmen yılsonuna kadar yavaş da olsa artışa geçmesi ve satışların toplamda 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor.

Kaynak: Reuters

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.