30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Tesla’dan Müjde: Batarya Performansı Yüzde 50 Artacak

ABD (Enerji Portalı) – Tesla, çığır açacak yeni bir batarya teknolojisi ile yeni bataryaların %50 daha performanslı olacağı yeni bir proje üzerinde çalışıyor.

Elektrikli otomobil firması Tesla’nın icra kurulu başkanı Elon Musk çok daha yüksek performanslı bir otomobil bataryasının yakın zamanda kullanılabilir hale geleceğini söyledi. Yeni bataryanın %50 daha performanslı olacağını belirten Musk, üç veya dört yıl içerisinde seri üretime geçilebileceğinin de müjdesini verdi.

Elon Musk 24 Ağustos tarihinde yayınladığı twitter mesajında, üç ya da dört yıl içerisinde 400 Wh/kg gücünde ve çok daha uzun ömürlü yeni bir bataryanın seri üretimine geçmiş olacağız ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili yorumda bulunan araştırmacılar, şu anda Tesla Model 3 üzerinde kullanılan Panasonic 2170 bataryaların enerji yoğunluğunun yaklaşık 260Wh/kg düzeyinde olduğunu ve 400Wh/kg düzeyine çıkılabilmesi durumunda otomobilin menzilinde %50 oranında bir artış kaydedilmesinin olası olduğunu belirttiler.

Bataryanın enerji yoğunluğunu beş yıl içerisinde %20 arttıracak proje…

Öte yandan, Tesla’nın arka plan görüntüsü olarak kullandığı bir fotoğrafta, çok sayıda noktaların doğrusal hatlar oluşturacak şekilde bir arada gruplandığı dikkat çekti. Fotoğrafı yorumlayan Güney Koreli batarya uzmanı Park Chul-wan, kullanılan görüntünün nano devreli silikon anod teknolojisini çağrıştırdığını ve çığır açan bu teknolojinin sanayiye uygulanması halinde bataryaların hem enerji yoğunluklarında hem de kullanım ömürlerinde dramatik bir sıçrama yaşanacağını belirtti.
Panasonic firması daha önce yaptığı bir açıklamada, Tesla Model 3 için ürettikleri 2170 bataryasının enerji yoğunluğunu beş yıl içerisinde %20 arttıracak bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtmişti.

Tesla’nın batarya konusunda ayrıca Çin merkezli bir firma olan Contemporary Amperex Technology ile de çalıştığı biliniyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında çıkan bir haberde Amperex’in Tesla Model 3 otomobillerde kullanılmak üzere daha düşük maliyetli ve daha uzun ömürlü bir batarya üzerinde çalışmakta olduğu bildirilmişti. Söz konusu bataryanın bu yılsonunda ya da önümüzdeki yılın başlarında kullanıma girmesinin planlandığı ve bir milyon mil mesafe kat edebilecek bir kullanım ömrü vadettiği belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.