AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Dünyanın en büyük çalışan pilinin genişletilmesi, Güney Avustralya regülatörü tarafından onaylandı.

Tesla büyük pil olarak da bilinen yükseltilmiş Hornsdale Güç Rezervi, büyük bir şebeke varlığının rolünü üstlenmeye ve hem şebeke ölçeğinde atalet hizmetleri hem de frekans sağlamak için Ulusal Elektrik Piyasasında (NEM) ilk pil olarak tarih yazmaya hazır.

Güney Avustralya Temel Hizmetler Komisyonu Komisyonu geçtiğimiz hafta Hornsdale Güç Rezervi’nin elektrik üretim lisansını artan boyutuna göre değiştirmesine izin vereceğini söyledi. 100MW / 129MWh pil depolama sisteminin kapasitesi, 50MW / 64.5 MWh Tesla pil kapasitesinin eklenmesiyle %50 artırılmış olacak.

Proje sahibi Neoen, yıl ortasından önce 71 milyon dolarlık pil genişletmesini tamamlamayı beklediğini söyledi. 

Temiz Enerji Finansmanı A.Ş.’den (CEFC)

>> 8 milyon Avutralya Doları (5,5 milyon ABD Doları) Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA) hibesi,


>> 15 milyon Avutralya Doları devlet finansmanı ve


>> 50 milyon Avutralya Doları tutarında proje finansmanı sağladı.

Güney Avustralya, Jamestown’da bulunan 100MW / 129MWh Tesla büyük pili, 315 MW Hornsdale Rüzgar Çiftliği’nin yanında yer alıyor. Akü, şebeke için muazzam değerini sağladığı tasarrufları ile ve çeşitli şekillerde gösterdi.

Tesla büyük pili şimdi dijital atalet hizmetleri eklenerek NEM için daha da değerli bir varlık haline gelecek. Güney Avustralya’da güneş PV ve rüzgar üretiminin azaltılmasını azaltırken, geleneksel olarak senkron jeneratörler tarafından sağlanan mekanik atalet yerine pil kontrol sistemlerinin dijital atalet sağlama yeteneğini test edecek ve gösterecek.